Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Poznaj terminy tegorocznych aukcji OZE

fotowoltaika

Poznaj terminy tegorocznych aukcji OZE

Urząd Regulacji Energetyki ogłosił harmonogram tegorocznych aukcji dla odnawialnych źródeł energii. Tym razem wszystkie licytacje zostaną przeprowadzone do końca czerwca 2021 roku. 

BANER MOBILEB1
Reklama

Początek już w maju

Harmonogram został uzgodniony z Ministrem Klimatu i Środowiska. Planuje on przeprowadzić osiem aukcji od 26 maja do 11 czerwca 2021 roku. Ogłoszenie każdej z sesji aukcji zostanie opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej URE, nie później niż 30 dni przed dniem jej rozpoczęcia.

URE
Terminy aukcji OZE. Źródło: URE

Instalacje istniejące

Jedyna aukcja przeznaczona dla instalacji istniejących odbędzie się 26 maja. Będzie dedykowana dla tych urządzeń, które wykorzystują wyłącznie biogaz rolniczy, w tym w wysokosprawnej kogeneracji, o mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 1 MW. 

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Instalacje na biogaz i biomasę

Pozostałe siedem aukcji będzie przeznaczone dla nowych urządzeń o mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 1 MW. 

Instalacje objęte aukcjami mogą wykorzystywać wyłącznie biogaz składowiskowy, biogaz z oczyszczalni ścieków oraz biogaz inny (niż rolniczy, składowiskowy oraz biogaz z oczyszczalni ścieków). Aukcje przeznaczone są również dla dedykowanych urządzeń spalania biomasy, układów hybrydowych, w tym w wysokosprawnej kogeneracji, a także instalacji termicznego przekształcania odpadów oraz dedykowanych instalacji spalania wielopaliwowego.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Wiatr i słońce jako ostatnie

Jako ostatnie zaplanowane zostały aukcje w koszykach cieszących się największą popularnością. Aukcje dla dużych instalacji wiatrowych i fotowoltaicznych odbędą się 8 czerwca. Z kolei dla mikroinstalacji wiatrowych i fotowoltaicznych aukcja planowana jest na 11 czerwca. 

Tym razem bez instalacji hybrydowych

Harmonogram nie obejmuje aukcji dedykowanych hybrydowym instalacjom OZE. Zgodnie ze stanowiskiem Ministra Klimatu i Środowiska, w celu zagwarantowania ich pełnej zgodności z przepisami wspólnotowymi, dotyczącymi zasad udzielania pomocy publicznej, ewentualną organizację tych aukcji należy wstrzymać do czasu wejścia w życie projektowanych przepisów ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii.

Źródło: ure.gov.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.