Łódzkie osiedle zasilane energią odnawialną

Łódź przechodzi od słów do czynów i konsekwentnie realizuje strategię zrównoważonego rozwoju. Tym razem w mieście powstanie nowoczesne osiedle zasilane zieloną energią. Jego budową zajmą się Echo Investment i Veolia. 

OZE w windzie 

W ramach współpracy firm w inwestycjach mieszkaniowych i wielofunkcyjnych będą montowane instalacje fotowoltaiczne. Energia słoneczna zasili części wspólne budynków, w tym windy, oświetlenia, wentylacje i klimatyzacje. 

Osiedle będzie czymś więcej niż tylko zespołem bloków, będą to możliwie samowystarczalne budynki, wykorzystujące odnawialne źródła energii, wykorzystujące wodę opadową, miejsce, które będzie swoimi funkcjonalnościami zachęcać do zmiany nawyków na lepsze dla środowiska – mówi Hanna Zdanowska, prezydent Miasta Łodzi. 

Echo Investment oraz Veolia zamontują i uruchomią pilotażową instalację fotowoltaiczną w nowej inwestycji dewelopera na łódzkim Widzewie. Rozpoczęcie budowy ma nastąpić jeszcze w tym roku. 

Wzrok na elektromobilność

Instalacje fotowoltaiczne to nie wszystko. Nowe osiedle sprosta także wymaganiom kierowców samochodów elektrycznych. Veolia dostarczy energię z OZE również do osiedlowych ładowarek. Ale to nie wszystko, czego zamierza dokonać firma w kwestii redukcji emisji z transportu. 

W przyszłości planujemy rozszerzyć naszą współpracę o opracowanie i wdrożenie modelu systemu wynajmu oraz współdzielonego użytkowania samochodów elektrycznych w formule „carsharing” – dodaje Anna Kędziora-Szwagrzak, prezes zarządu Veolia Energia Łódź.

Źródło: echo.com.pl