Łódź: nowy program proekologiczny. Na ulicy Piotrkowskiej od 2020 roku staną kosze na segregowane śmieci

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska zapowiedziała wdrożenie nowego programu proekologicznego, którego celem jest rezygnacja z plastikowych opakowań. Kosze na odpady zmieszane będą zastąpione koszami na odpady selektywnie zbierane. Nowe zmiany na początek będą obowiązywać na ulicy Piotrkowskiej, później obszar ten zwiększy się o kolejne dzielnice.  

Zielony kampus dla każdej uczelni w Polsce? Konferencja Budujemy Zielony Kampus

Kampus Uniwersytetu Medycznego w Łodzi stał się w pierwszym tygodniu marca forum wymiany myśli na temat odnawialnych źródeł energii, doradztwa energetycznego oraz wpływu środowiska na zdrowie człowieka. W konferencji „Budujemy Zielony Kampus – doradztwo energetyczne dla zrównoważonego rozwoju” uczestniczyło ponad 200 osób ze świata nauki, samorządu i przedsiębiorstw.

W Łodzi do segregowania śmieci zachęcają memy z arcydziełami malarstwa

Wiele instytucji oraz organizacji prześciga się w pomysłach na zachęcenie obywateli do właściwego segregowania odpadów. W działania promocyjne mające na celu upowszechnianie proekologicznych postaw włączyło się niedawno miasto Łódź. Skierowało do swoich mieszkańców kampanię reklamową, w której do recyklingu zachęcają memy z postaciami z obrazów zaliczanych do arcydzieł malarstwa.

Łódzka oczyszczalnia ścieków będzie samowystarczalna

Obecnie prowadzone są tam prace modernizacyjne elektrociepłowni, która generuje energię elektryczną wykorzystywaną przez oczyszczalnię. Zamontowano w niej dwa nowe agregaty. Dzięki nim możliwe będzie przekształcanie powstałego biogazu na energię elektryczną oraz cieplną, a łódzka oczyszczalnia ścieków stanie się niemalże samowystarczalna energetycznie. Zamontowane agregaty mają łączną moc 2400 kW. Jest to ilość wystarczająca, by przez cały rok kalendarzowy zasilić trzy tysiące gospodarstw domowych.

Łódź z nowym oświetleniem LED

Dzięki funduszom z Budżetu Obywatelskiego nowoczesne oświetlenie zostanie zamontowane również w parku Sielanka przy ulicy Cieszkowskiego. Nowe latarnie będą wykonane w technologii LED, co pozwoli na redukcję zużycia energii. Koszt inwestycji wyniesie 515 tysięcy złotych.

Naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego biorą udział w projekcie Trainergy

Projekt „Trainergy” jest skierowany do firm oraz przedsiębiorstw, które przyczyniają się do emisji dwutlenku węgla do atmosfery – np. poprzez duże zapotrzebowanie energetyczne. Inicjatywa, której przewodniczy Wydział Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego, realizowana jest przez międzynarodowe konsorcjum. Jego zadaniem jest opracowanie rozwiązań zwiększających efektywność energetyczną i ograniczających emisję gazów cieplarnianych.