W Polsce powstanie wielka fabryka pomp ciepła! Japończycy zainwestują 1,5 mld złotych

W Polsce powstanie wielka fabryka pomp ciepła! Japończycy zainwestują 1,5 mld złotych

Japońska firma Daikin Europe ogłosiła, że zainwestuje w Polsce 300 milionów euro. Wielka fabryka pomp ciepła powstanie w Łodzi i będzie pierwszą bazą produkcyjną Daikin w Polsce.

Wielka fabryka pomp ciepła w Polsce

Międzynarodowy koncern japoński Daikin Industries Ltd., leader w produkcji systemów klimatyzacyjnych, chłodniczych i grzewczych, otworzy w Polsce nowy zakład produkcyjny w Ksawerowie. To największą w ostatnich latach inwestycja zagranicznej firmy w Polsce i największa w historii Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Nowa fabryka będzie produkować pompy ciepła dla budynków mieszkalnych i rozpocznie działalność w lipcu 2024 roku. Daikin uważa Europę za region o najwyższym priorytecie dla rozszerzenia działalności w zakresie ogrzewania pompami ciepła.

Jako wiodąca firma na europejskim rynku ogrzewania pompami ciepła Daikin pragnie ułatwić społeczeństwu przejście z kotłów zasilanych paliwami kopalnymi na pompy ciepła. W tym celu wzmocniliśmy nasze możliwości w zakresie rozwoju produktów i usług, a teraz podjęliśmy decyzję o utworzeniu nowej fabryki w Polsce. 

Fabryka ta będzie miała największą w Grupie Daikin Europe zdolność produkcyjną pod względem produkcji pomp ciepła. Dzięki tej inwestycji chcemy zostać liderem tej branży w każdym z głównych krajów europejskich – komentuje inwestycję Toshitaka Tsubouchi, Prezes Daikin Europe.

W ciągu ostatniej dekady europejski rynek pomp ciepła rozwijał się w szybkim tempie, osiągając w 2021 roku ponad 1 milion urządzeń sprzedawanych rocznie.

ev sustainability digital ad 300x250 921167513 PL final jun28 1
ev sustainability digital ad 750x200 949073423 PL PL Aug22 final 1

Dynamiczny rozwój rynku pomp ciepła w Europie

Wielka fabryka pomp ciepła w Polsce zajmie ważne miejsce w łańcuchu produkcji obok istniejących europejskich baz w Belgii, Czechach i Niemczech. Łączna kwota inwestycji Daikin Europe do roku 2025 wyniesie ponad 1,2 mld euro.

colpar.image 9d41
Jednostka zewnętrzna pompy ciepła Daikin Altherma, źródło: daikin.pl

Decyzja o utworzeniu tej całkowicie nowej fabryki w Polsce pokazuje, że Daikin zdecydowanie reaguje na rosnący popyt w Europie. Polska jest krajem o dużej liczbie wykwalifikowanych pracowników, a w nowej fabryce do 2025 roku zatrudnienie znajdzie 1000 osób.

Nasze działania pozwolą nam do 2025 roku wyprodukować czterokrotnie więcej pomp ciepła niż dotychczas i stworzyć system produkcyjny zapewniający stabilne dostawy na szybko rozwijający się rynek. Dzięki nowej fabryce kontynuujemy naszą strategię bliskości, co oznacza, że wszystkie produkty grzewcze sprzedawane w Europie są również produkowane w Europiedodaje Hiromitsu Iwasaki, Wiceprezes Daikin Europe.

źródło i zdj. główne – daikin.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.