Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Kotły gazowe wycofane ze sprzedaży do 2029 roku?

Kotły gazowe wycofane ze sprzedaży

Kotły gazowe wycofane ze sprzedaży do 2029 roku?

Kotły gazowe wycofane ze sprzedaży do 2029 roku to realny scenariusz, który zakłada Komisja Europejska. KE proponuje za to szereg środków mających na celu przyspieszenie wdrażania pomp ciepła. Czy Europa stanie się ekologiczną oazą pomp ciepła na wysokoemisyjnej mapie świata?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Kotły gazowe wycofane ze sprzedaży?

Kotły gazowe wycofane ze sprzedaży za parę lat to jedno z założeń opublikowanego 18 maja 2022 roku plan Komisji Europejskiej REPowerEU. Jest on odpowiedzią na wyzwania energetyczne związane z wojną w Ukrainie i opiera się na ambitnych celach dotyczących pomp ciepła.

Założenia te wymagają zainstalowania w UE około 20 milionów pomp ciepła do 2026 roku i prawie 60 milionów do 2030 roku. Jest to niezbędne by zwiększać bezpieczeństwo energetyczne UE poprzez ograniczenie zużycia paliw kopalnych z Rosji. Pompy ciepła mają zastąpić nieekologiczne kotły na paliwa kopalne, w tym gazowe, ale też węglowe i olejowe.

Wprowadzenie propozycji daty końca sprzedaży kotłów na paliwa kopalne w 2029 ma bardzo kluczowe znaczenie dla branży grzewczej w Polsce i jest ważnym krokiem milowym, który pokazuje jednoznacznie i konsekwentnie obrany kierunek zmian w ogrzewaniu budynków.

Jednocześnie propozycja Komisji dot. zakazu dofinasowania od 2025 kotłów na paliwa kopalne będzie mieć istotne znaczenie w kwestii przyszłych
zmian w programie Czyste Powietrze twierdzi Paweł Lachman, prezes zarządu Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC). 

Dopuszczalne będzie za to zastosowanie wysokoefektywnych rozwiązań hybrydowych, czyli pomp ciepła z kotłami gazowymi. Pompy ciepła mają wg. KE napędzać transformację energetyczną w Europie.

Pompy ciepła i efektywność energetyczna zamiast kotłów

W dokumencie zapowiedziane jest też zaostrzenie wymagań dotyczące efektywności energetycznej nowych budynków. Inne założenia dotyczące transformacji energetycznej UE, uwzględnione w programie REPowerEU, to m.in.:

  • Zachęcanie państw członkowskich do stosowania środków wspierających w zakresie cen, aby zachęcić do przechodzenia na pompy ciepła (w tym stosowanie obniżonego VAT).
  • Stworzenie nowego okna w Funduszu Innowacji – który jest finansowany z unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) – w celu wspierania innowacyjnej produkcji czystych technologii, w tym pomp ciepła.
  • Zachęcanie państw członkowskich do przyspieszenia wdrażania i integracji pomp ciepła na dużą skalę w sposób efektywny kosztowo, na przykład poprzez wykorzystywanie ciepła przemysłowego.
  • Zwiększenie wiążącego celu w zakresie efektywności energetycznej do co najmniej 13% do 2030 roku w stosunku do poziomu z 2020 roku, z obecnych 9%.
  • Zaproponowanie zwiększenia celu w zakresie energii odnawialnej do 45% z proponowanych obecnie 40%.
  • Utworzenie zakrojonego na szeroką skalę „partnerstwa na rzecz umiejętności”, które powinno pomóc w szkoleniu ludzi do pracy w branży pomp ciepła.

Jak twierdzi Thomas Nowak, sekretarz generalny Europejskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła, założenia programu są dobre, brakuje jednak jednej spójnej strategii rozwoju rynku.

– Komisja Europejska przedstawiła wiele dobrych elementów układanki, ale nie stworzyła spójnego obrazu sytuacji w dziedzinie ogrzewania i chłodzenia. Europa potrzebuje strategii w zakresie pomp ciepła, a branża pomp ciepła unijnego akceleratora, który przyspieszy ich wdrażanie i pomoże Europejczykom szybciej zrezygnować z paliw kopalnychkomentuje Thomas Nowak.

źródło: portpc.pl, zdj. główne – Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.