Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Perowskity – polska technologia doceniona przez Komisję Europejską! Frans Timmermans w fabryce Saule Technologies

Perowskity - polska technologia doceniona przez Komisję Europejską!

Perowskity – polska technologia doceniona przez Komisję Europejską! Frans Timmermans w fabryce Saule Technologies

Perowskity – polska technologia fotowoltaiczną – zyskały już światową sławę, o czym świadczy wizyta Fransa Timmermansa, wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej ds. Europejskiego Zielonego Ładu w wrocławskim zakładzie Saule Technologies. Polska firma jako pierwsza na świecie skomercjalizowała perowskitowe ogniwa słoneczne.

Reklama

Perowskity docenione przez Komisję Europejską

Perowskity zyskały zainteresowanie jednego z najwyższych europejskich urzędników. Podczas wizyty w Saule Technologies we Wrocławiu w piątek 3 czerwca 2022 roku, Frans Timmermans spędził kilka godzin na zwiedzaniu zakładu firmy i wziął udział w rozmowach z przedstawicielami Saule Technologies oraz kilkoma innymi interesariuszami biznesowymi Europejskiego Zielonego Ładu z Polski.

Saule Technologies jest jedyną firmą na świecie, która jest w stanie masowo produkować i sprzedawać fotowoltaiczne ogniwa perowskitowe. Ogniwa Saule Technologies – elastyczne, cienkie, lekkie i wydajne nawet w sztucznym świetle – dobrze pasują do głównych celów strategii Zielonego Ładu, którą postuluje Timmermans. Polska firma produkuje perowskitowe ogniwa słoneczne w swoim pilotażowym zakładzie od maja 2021 roku.

– Fotowoltaika odgrywa ogromną rolę w transformacji energetycznej, ponieważ istniejące budynki można pokryć tymi panelami. Dzięki tej technologii możemy zaspokoić do 25 % zapotrzebowania na energię elektryczną w Europie.

Co więcej, prąd z fotowoltaiki nie jest pozyskiwany ze spalania węgla i ropy, więc powietrze jest dużo, dużo czystsze. Co roku 400 tys. Europejczyków umiera przedwcześnie z powodu złej jakości powietrza. Technologia PV pozwala nam znacznie poprawić jakość powietrza
powiedział Frans Timmermans.

Czy perowskity mogą przyspieszyć transformację energetyczną w Europie?

Perowskity – nadzieja zielonej energii?

Zapytany o rolę technologii ogniw perowskitowych firmy Saule Technologies w transformacji energetycznej, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej powiedział:

– Nie jestem inżynierem, ale uważam, że to, co mówią, jest bardzo przekonujące i bardzo interesujące. Jeśli mogą tworzyć procesy, które są znacznie czystsze, jeśli mogą tworzyć procesy, które od początku wykorzystują wyłącznie produkty europejskie, jeśli mogą produkować ogniwa wytwarzające energię nawet w cieniu lub nawet poza słońcem, to jest to prawdziwa szansa na usprawnienie wytwarzania energii odnawialnejpowiedział Frans Timmermans.

Prowadzony przez wiceprzewodniczącego KE Fransa Timmermansa Europejski Zielony Ład to inicjatywa, której celem jest uczynienie z Europy pierwszego kontynentu neutralnego dla klimatu. Ma ona na celu przekształcenie UE w nowoczesną, zasobooszczędną i konkurencyjną gospodarkę, w której w 2050 roku nie będzie emisji netto gazów cieplarnianych, a wzrost gospodarczy nie będzie uzależniony od surowców energetycznych. 

Bardzo się cieszę, że mamy to spotkanie i że możemy zaprezentować unikalną na skalę światową technologię z Polski. Powiedziałem panu Timmermansowi, że Saule Technologies jest gotowe wprowadzić swoją technologię na rynek europejski, aby rozwiązać problem złej jakości powietrza i umożliwić Unii Europejskiej produkcję ogniw fotowoltaicznych bez surowców spoza Unii po raz pierwszy od dziesięcioleci.

Dla nas i dla UE jest bardzo ważne, abyśmy byli samowystarczalni i osiągnęli pełną niezależność energetyczną. Stawką jest nasze bezpieczeństwo i przyszłość naszych rodzin i bliskich
powiedziała dr hab. Olga Malinkiewicz, współzałożycielka i CTO Saule Technologies.

Perowskity Saule Technologies

Ogniwa perowskitowe Saule Technologies zostały już z powodzeniem zastosowanie jako rozwiązanie do wytwarzania energii na elewacji budynku Aliplastu w Lublinie.

Kolejnym zastosowaniem polskiej technologii są perowskitowe elektroniczne etykiety sklepowe, które działają dzięki sztucznemu oświetleniu.

W swoich wysiłkach na rzecz rozwoju nowych produktów opartych na drukowanych ogniwach perowskitowych Saule Technologies współpracuje m.in. z Columbus, Somfy i Google Cloud.

źródło i zdj. główne – sauletech.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.