Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Polska zwycięża na wystawie światowej! Polski pawilon zasilają ultracienkie perowskitowe panele fotowoltaiczne

Polska zwycięża na wystawie światowej

Polska zwycięża na wystawie światowej! Polski pawilon zasilają ultracienkie perowskitowe panele fotowoltaiczne

Polski Pawilon na Expo Dubai 2020 zdobył nagrodę dla najlepszego dużego pawilonu w konkursie EXHIBITOR Magazine’s Expo 2020 i tytuł najpiękniejszego pawilonu przyznany przez „The National”. Polska zwycięża na wystawie światowej m.in. dzięki przełomowej technologii ultracienkich paneli fotowoltaicznych z perowskitu. 

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Polska zwycięża na wystawie światowej

Doskonały projekt architektoniczny z charakterystyczną rzeźbą kinetyczną, profesjonalna realizacja i przyjazne środowisku rozwiązania – tak w skrócie można opisać pawilon Polski na światowej wystawie, która zakończyła się 31 marca. Przez sześć miesięcy odwiedziło go ponad milion gości.

Pawilon Polski to drewniana konstrukcja przypominająca drzewo z zewnętrzną rzeźbą kinetyczną, która nawiązuje do wielkiej migracji ptaków z Polski do świata arabskiego. To jednak nie wszystko, co można zobaczyć na fasadzie polskiego pawilonu. Zamontowano tam także perowskity, przełomową technologię polskiej naukowczyni Olgi Malinkiewicz.

Kreatywność inspirowana naturą

Hasło przewodnie Polski w ostatniej edycji wystawy światowej brzmi: „Kreatywność inspirowana naturą”

W budynku zastosowano rozwiązania przyjazne środowisku. Na całej powierzchni dachu zainstalowano klasyczne panele fotowoltaiczne. Ponadto zastosowano też system z innowacyjnymi ogniwami perowskitowymi wyprodukowanymi przez polską firmę Saule Technologies. 

Instalacja składa się z 20 pionowych liniowych elementów taśm fotowoltaicznych. Dzięki technologii druku ink-jet cienkie i elastyczne ogniwa perowskitowe są zintegrowane bezpośrednio z elewacją pawilonu i dostosowane do jego stylu architektonicznego. Generowana przez nie energia służy do ładowania telefonów. Dzięki temu każdy gość pawilonu może skorzystać z ogólnodostępnych złączy USB, a tym samym z zielonej energii. To wynalazek, który ma zrewolucjonizować fotowoltaikę.

SAULE Dubai 14 1024x576 1
Perowskity na fasadzie pawilonu Polski na Expo 2020, źródło: Saule Technologies

Innym przyjaznym środowisku rozwiązaniem była instalacja wody szarej. Dzięki niej ścieki z umywalek były oczyszczane i ponowne wykorzystywane w toaletach.

Pawilon otrzymał także srebrny medal w prestiżowym konkursie Dubai Official Participant Awards w kategorii “Exhibition Design Self-built pavilions”, organizowanym przez Bureau International des Expositions, organizację odpowiedzialną za wybór krajów-gospodarzy przyszłych Expo.

W rozwoju technologii perowskitów Saule Technologies wspierają teraz także dwie inne duże firmy. 

źródło: Pap, zdj. główne – expo.gov.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.