Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Perowskity z Polski podbiją świat? Trzy firmy łączą siły przy wdrażaniu ultracienkich ogniw fotowoltaicznych

perowskity

Perowskity z Polski podbiją świat? Trzy firmy łączą siły przy wdrażaniu ultracienkich ogniw fotowoltaicznych

Innowacyjne rozwiązania dla budynków istniejących lub nowo powstających zaproponują w tym roku firmy Columbus Energy, Saule Technologies i Somfy Polska. Spółki, współpracujące nad komercyjnymi wdrożeniami ogniw perowskitowych, podpisały w tym celu umowę o współpracy strategicznej. Perowskity to ultracienkie ogniwa fotowoltaiczne, których prawdziwy potencjał dopiero jest odkrywany.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Perowskity z Polski podbiją świat

Perowskity to grupa minerałów zbudowanych z nieorganicznych związków chemicznych doskonale absorbujących światło, które pozwalają przekształcać energię słoneczną w prąd w ogniwie fotowoltaicznym. Ogniwo takie jest lekkie, ponieważ warstwa perowskitu może być niezwykle cienka.

Pierwszym wspólnym projektem trzech spółek było komercyjne zastosowanie automatycznych lameli, czyli łamaczy światła z perowskitowymi ogniwami słonecznymi na budynku firmy Aliplast w Lublinie w sierpniu 2021 roku.

Łamacze światła latem chronią przed ostrym światłem i nadmiernym nagrzewaniem pomieszczeń, a zimą przed wyziębianiem przez mroźne wiatry. Wyposażone w perowskitowe ogniwa fotowoltaiczne Saule Technologies, jako niezależne, zielone źródło energii elektrycznej mogą znacząco zmniejszyć opłaty za prąd.

Zgodnie z zawartą umową, spółki będą współpracować w zakresie komercjalizacji oraz dalszego rozwoju ogniw perowskitowych w obszarach transformacji energetycznej i cyfrowej na terenie Polski. Wspólnie też opracują i wprowadzą na rynek nowe produkty dla sektora budynków istniejących lub nowo powstających, w tym dla klientów indywidualnych.

Planujemy wspólnie stworzyć kilka nowych produktów z wykorzystaniem ogniw perowskitowych, w tym co najmniej trzy z kategorii BAPV, B2B utility-scale oraz B2C. Mając w zespole wybitnych ekspertów z zakresu nowoczesnej energetyki oraz światowej klasy producenta systemów automatyki budynkowej, możemy opracowywać rozwiązania, które mają szansę dalej rewolucjonizować ekologiczne budownictwo mówi Piotr Krych, pełnomocnik Zarządu Saule S.A.

Współzałożycielka Saule Technologies, opracowała metodę pozwalającą na zastosowanie materiału perowskitowego na dowolnym podłożu. Za pracę nad wykorzystaniem perowskitów w fotowoltaice Malinkiewicz otrzymała statuetkę Technologia Roku, w konkursie Money.pl

Technologia perowskitów, z uwagi na cienkość i elastyczność ogniw, ma wiele możliwych zastosowań, które dopiero wymagają opracowania.

Technologia, która zmienia świat

Do projektu dołączyła firma Somfy, jeden z największych producentów i dostawców sterowników i napędów do bram wjazdowych, garażowych, rolet i markiz.

– Umowa poszerza nasze możliwości, jako lidera rynku automatyki mieszkaniowej i budynkowej, w tworzeniu i promowaniu kolejnych projektów z komercyjnym zastosowaniem perowskitów firmy Saule Technologies. Doskonale wpisuje się to w trend zrównoważonego budownictwa, jest także zgodne z celami Karty Zielonej Transformacji, którą wszyscy podpisaliśmy w maju ubiegłego roku. Budynki odpowiadają dziś w Polsce za 38% emisji gazów cieplarnianych, więc pracy czeka nas dużo.

Z tak doświadczonymi partnerami biznesowymi jak Columbus i Saule działania na tym polu będą na pewno bardziej efektywne. Umowa daje także Somfy możliwość zainteresowania większej grupy użytkowników przygodą ze smart home. Bo wykorzystanie tej możliwości to nie tylko wygoda i oszczędności widoczne w miesięcznych rachunkach, ale także kolejna cegiełka w walce z klimatycznymi zagrożeniami twierdzi Radosław Borkowski, dyrektor zarządzający i członek Zarządu Somfy Polska.

Obok Saule i Somfy trzecim partnerem projektu jest Columbus Energy, najczęściej wybierany dostawca domowej fotowoltaiki w Polsce.

To wielka satysfakcja, że w tych niełatwych czasach mamy silnych partnerów, prawdziwych branżowych liderów, z którymi możemy podjąć wspólne prace badawczo-rozwojowe nad nowymi produktami z zakresu OZE. Łącząc siły i kompetencje w poszczególnych obszarach, możemy stworzyć zastosowania, które w przyszłości okażą się pożądane na większości budynków, jeśli weźmiemy pod uwagę gigantyczne wzrosty kosztów ich eksploatacji – komentuje Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy, członek Rady Nadzorczej Saule S.A.

Jedną z wprowadzonych już technologii bazujących na perowskitach są pierwsze na świecie elektroniczne etykiety cenowo-reklamowe (Perovskite Electronic Shelf Label, PESL), zasilane perowskitowymi ogniwami fotowoltaicznymi.

– W marcu 2021 roku Komisja Europejska jasno wytyczyła wizję, cyfrowy kierunek rozwoju do roku      2030 roku Saule Technologies pierwszy raz zaprezentowało odpowiedź na ten kierunek (m.in. na dyrektywę „Omnibus” dla retailu) w listopadzie 2021 roku, podczas premiery PESL – Perovskite Electronic Shelf Label. Współpraca z Somfy jest dla nas kolejnym etapem otwarcia na nowe produkty i rynki, gdzie zastosowane zostaną ogniwa perowskitowe dla segmentu IoT w celu cyfryzacji branży B2B utility-scale – fabryk, magazynów, etc. – oraz B2C. – dodaje Artur Kupczunas, wiceprezes Zarządu Saule S.A.

Chcesz wiedzieć więcej o zastosowaniu perowskitów? Zobacz artykuł:

źródło: mat.prasowe

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.