Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Gaz z Rosji przestaje płynąć do Danii, ale Duńczycy poradzą sobie dzięki OZE i nie dają się szantażować

Gaz z Rosji

Gaz z Rosji przestaje płynąć do Danii, ale Duńczycy poradzą sobie dzięki OZE i nie dają się szantażować

31 maja Gazprom poinformował Ørsted, największą spółkę energetyczną w Danii, że 1 czerwca 2022 roku o godzinie 6:00 gaz z Rosji przestanie płynąć do Duńczyków. Ørsted twierdzi, że Gazprom nie wywiązuje się z umowy, a Rosjanie żądają płatności za surowiec w rublach. Duńczycy nie muszą się obawiać szantażu gazowego Moskwy – mogą polegać na swoich OZE.

Reklama

Gaz z Rosji nie dla Danii

Z początkiem czerwca gaz z Rosji staje się przeszłością w kolejnym europejskim państwie. Gazprom podtrzymał żądanie, aby spółka Ørsted płaciła za dostawy gazu w rublach. Ørsted nie jest do tego zobowiązany w ramach umowy i nadal zamierza płacić w Euro, co w praktyce oznacza, że Rosjanie nie będą mieli dostępu do tych środków z powodu unijnych sankcji. 

– W Ørsted stanowczo odmawiamy płacenia w rublach i przygotowaliśmy się na ten scenariusz, więc nadal oczekujemy, że będziemy mogli dostarczać gaz naszym klientom. Ta sytuacja podkreśla potrzebę uniezależnienia się UE od rosyjski gazu poprzez przyspieszenie budowy OZE skomentował sytuację Mads Nipper, prezes grupy i dyrektor generalny Ørsted.

Ponieważ nie ma gazociągu biegnącego bezpośrednio z Rosji do Danii, Federacja Rosyjska nie będzie mogła bezpośrednio odciąć dostaw gazu do Danii. Tym samym Dania nadal może pozyskiwać gaz z innych źródeł, chociaż już w dużym stopniu opiera swój mix energetyczny na OZE.

Dania stawia na OZE

Ørsted twierdzi, że będzie zaopatrywać Danię w błękitne paliwo poprzez kupno surowca na europejskim rynku gazowym. Największa duńska spółka energetyczna prowadzi dialog z władzami, które mają być przygotowane na obecną sytuację, podobnie jak sama firma.

W ciągu nieco ponad dekadę Ørsted przekształcił się z firmy energetycznej opartej na paliwach kopalnych w spółkę, która już prawie w całości opiera się na zielonej energii. Inwestycje w wysokości ok. 115 mld zł w latach 2010-2019 i kolejnych ok. 120 mld zł do 2025 mają sprawić, że duńska firma stanie się neutralna węglowo już za 3 lata. Emisje dwutlenku węgla Ørsted zmniejszyły się o 87% od 2006 roku, a udział OZE w produkcji energii wzrósł do 90% pod koniec 2019 roku.

W 2020 roku 80 % energii elektrycznej w gniazdkach Duńczyków pochodziło ze źródeł odnawialnych – to wzrost o 4% w porównaniu z 76% w 2019 roku. Wielkie znaczenie dla duńskiego mixu energetyczne mają lądowe i morskie turbiny wiatrowe, które odpowiadają na ok. połowę zapotrzebowania na energię elektryczną w Danii.


źródło: orsted.com, zdj. główne – Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.