Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Łódź. Pierwsze autobusy elektryczne już na początku przyszłego roku

volvo

Łódź. Pierwsze autobusy elektryczne już na początku przyszłego roku

Łodzianie już za niecały rok będą mogli podróżować elektrycznymi autobusami. Volvo Bus Corporation dostarczy Miejskiemu Przedsiębiorstwu Komunikacyjnemu 17 pojazdów. Ponadto w mieście pojawią się również stacje szybkiego i wolnego ładowania. 

BANER MOBILEB1
Reklama

17 nowych elektrobusów

Przetarg na elektryczne autobusy dla Miasta Łódź został rozstrzygnięty w sierpniu ub.r. Jak podaje portal ORPA.PL, pierwsze elektrobusy mają pojawić się na łódzkich ulicach już w I kwartale 2022 roku. Dostawcą pojazdów będzie Volvo Bus Corporation, który w przetargu konkurował z firmą Solaris. 

– O wyborze oferty Volvo zdecydowała też energochłonność autobusu, dzięki temu Volvo otrzymało parę punktów więcej – powiedział Zbigniew Papierski, prezes MPK-Łódź. 

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Udogodnienia dla pasażerów

Autobusy Volvo 7900 Electric trafią do Łodzi z wrocławskiej fabryki. Pojazdy są niskopodłogowe i przystosowane do przewozu osób z niepełnosprawnością. Pomieszczą 75 pasażerów, w tym 34 na miejscach siedzących. Na podróżujących czeka również wiele udogodnień, w tym: 

  • klimatyzacja, 
  • monitoring wizyjny, 
  • system informacji pasażerskiej z ekranami LED i LCD,
  • ładowarki USB.

Rozwój infrastruktury ładowania

Na jednym ładowaniu autobusy będą mogły przejechać ponad 100 km. Natomiast samo ładowanie potrwa kilka minut. O dostawę i montaż ładowarek zadba konsorcjum Ekoenergetyka Polska i Westa Building. Stacje szybkiego ładowania znajdą się na 6 pętlach autobusowych, natomiast do zajezdni trafią stacje wolnego ładowania

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Dofinansowanie z Unii

Koszt autobusów to ok. 47,6 mln zł brutto. Łącznie z budową wiaty postojowej na terenie zajezdni przy ul. Limanowskiego i dostawą stacji ładowania, inwestycja wyniesie 65 mln zł brutto. 

Cały projekt to koszt 65 mln zł brutto, natomiast 17 autobusów to 38 mln zł netto. Unijne dofinansowanie do niego jest na poziomie 84%, czyli MPK – Łódź płaci tylko 16% – wyjaśnił prezes MPK. 

Źródło: orpa.pl, volvobuses.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.