Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Polacy mówią “tak” systemowi kaucyjnemu

butelki

Polacy mówią “tak” systemowi kaucyjnemu

Główne założenie systemu depozytowego to więcej recyklingu, mniej odpadów. W Polsce takie rozwiązanie ma dopiero powstać. Badania pokazują, że jesteśmy do niego pozytywnie nastawieni. 

Reklama

Zgodnie z ideą gospodarki obiegu zamkniętego

Zamiast wyrzucić puste opakowanie po napoju do właściwego kontenera, butelkę i puszkę jednorazowego użytku będzie można zwrócić w sklepie lub wrzucić do butelkomatu, otrzymując za nią zwrot kaucji. Opakowanie trafi do recyklera, a po obróbce – z powrotem do obiegu. 

Unia wyznacza standardy

W Polsce system depozytowy na opakowania jednorazowego użytku dopiero ma powstać. Mobilizuje do tego Unia Europejska, ustalając w perspektywie kilku najbliższych lat wysokie poziomy zbiórki butelek z tworzyw sztucznych po napojach. Wynoszą one 77% do 2025 roku i 90% do 2029 roku. Co więcej, od 2025 roku wszystkie butelki plastikowe muszą być wykonane w minimum 25 proc. z materiału pochodzącego z recyklingu, a od 2030 roku w 30 proc.

W Polsce system dopiero powstaje

Pod koniec marca minister klimatu i środowiska, Michał Kurtyka informował, że jego resort przygotowuje projekt objęcia systemem kaucyjnym butelek plastikowych o pojemności do 3 litrów. Jak zapowiadał, przepisy w tym zakresie zostaną przyjęte jeszcze w tym roku, aby nowy system mógł wejść w życie w roku 2022.

Zielone światło dla zwrotu butelek

Wyniki badania Instytutu Pollster pokazują sporą aprobatę dla recyklingu oraz deklarację zaangażowania w proces zbiórki opakowań po napojach. 74% ankietowanych poparłoby kaucję za butelki plastikowe i puszki aluminiowe po napojach, gdyby taka regulacja weszła w życie. Z kolei 87% deklaruje, że chętnie zaniesie puste opakowanie do sklepu, by odzyskać kaucję. 

– Wyniki pokazują, że stworzenie alternatywy i szerokiego wyboru modelu zbiórki – nie tylko poprzez automaty, ale także ręcznie w sklepach – będzie korzystne dla rynku oraz konsumentaczytamy w raporcie.

Jeśli chodzi o oczekiwaną wysokości samej kaucji, najwięcej osób w badaniu Instytutu Pollster jest skłonne zaakceptować jej wysokość na poziomie do ok. 1 zł za opakowanie. Z kolei 9% może pogodzić się z opłatą wynoszącą od 1 do 1,99 zł, a zdaniem 5% powinna ona wynosić co najmniej 2 zł. 

Butelki w rękach organizacji

Dawid Piekarz, autor analizy na temat nowego systemu depozytowego wskazuje, jak ten system mógłby funkcjonować w praktyce. 

– Operatorem systemu powinna być spółka non-profit powołana przez producentów napojów lub producentów i detalistów, która nie będzie nastawiona na zysk, ponieważ będzie jej zależało, aby system był tani i przyjazny dla konsumentów – powiedział ISBnews Piekarz.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.