Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

7 twarzy plastiku – dowiedz się, z czym masz do czynienia

plastik

7 twarzy plastiku – dowiedz się, z czym masz do czynienia

Dostrzegasz na opakowaniu plastikowym znak trzech zielonych strzałek układających się w trójkąt? Przypatrz się dobrze. Niekoniecznie oznacza on, że dany przedmiot nadaje się do recyklingu.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Opakowania plastikowe lubią nas zwodzić na manowce. Znak, który identyfikuje rodzaj plastiku, jest bardzo podobny do symbolu recyklingu. Jednak nie każdy rodzaj plastiku może zostać poddany odzyskowi. 

recykling 1

Plastik nr 1

Plastik oznaczony cyfrą 1 składa się z politereftalanu etylenu i jest powszechnie znany jako PET.

Opakowania wykonane z PET najczęściej są przezroczyste i wykorzystywane do napojów, takich jak butelki czy kubki jednorazowe. 

PET należy do jednych z najbezpieczniejszych tworzyw sztucznych, o ile nie jest wystawiony na wysokie temperatury. W takich przypadkach trójtlenek antymonu środek zmniejszający palność może łatwo przeniknąć do napoju. 

PET ma porowatą strukturę, co oznacza, że bakterie mogą się gromadzić i namnażać na jego powierzchni. Z tego względu nie zaleca się ponownego używania jednorazowych butelek przez długi czas. 

⁠Dobra wiadomość jest taka, że PET nadaje się na odzysk w 100%. Jeśli twoja plastikowa butelka jest czysta i sucha, ma bardzo duże szanse na recykling

Plastik nr 2

Tworzywo sztuczne z numerem 2 to polietylen o dużej gęstości. Powszechnie określa się go mianem HDPE. 

Najczęściej możemy go znaleźć w butelkach na detergenty do prania, niemowlęcych butelkach na mleko i zabawkach. Jest to tworzywo termoplastyczne, bardzo trwałe i nieprzezroczyste. 

Jego prawidłowe użytkowanie nie wiąże się z problemami zdrowotnymi, natomiast sam HDPE doskonale nadaje się na odzysk. 

Plastik nr 3

Plastik oznaczony numerem 3 to polichlorek winylu, nazywany skrótowo PVC. 

PVC jest używany do produkcji wielu artykułów gospodarstwa domowego, takich jak zasłony prysznicowe, winyl, folia spożywcza, podłogi, wnętrza samochodów, ale także do wytwarzania zabawek basenowych i wegańskich skór. 

Jest to polimer termoplastyczny, do którego dodaje się znaczne ilości plastyfikatorów i ftalanów, aby był bardziej miękki i giętki. 

Należy podkreślić, że ftalany są substancjami zaburzającymi gospodarkę hormonalną. Dzieci kobiet, które podczas ciąży były wystawione na działanie ftalanów, mogą mieć pewne dysfunkcje w obrębie układu nerwowego. 

PVC nie nadaje się do recyklingu. 

Plastik nr 4

Plastik z numerem 4 to polietylen o niskiej gęstości, znany również pod nazwą LDPE.

Najczęściej wykorzystywany jest do produkcji toreb na zakupy, folii bąbelkowej, a także wodoodpornej wewnętrznej wyściółki kubków do kawy czy kartonów z mlekiem. 

Jest to tworzywo termoplastyczne wykonane z ropy naftowej, które może być nieprzezroczyste lub półprzezroczyste. 

Obecnie nie są znane negatywne skutki zdrowotne stosowania LDPE, jednak jest on bardzo trudny do przetworzenia. Z tego powodu produkty wykonane z LDPE trafiają na wysypiska śmieci.

Plastik nr 5

Plastik z cyfrą 5 to polipropylen, który najczęściej spotykany jest pod skrótem PP.

Wytwarza się z niego pojemniki na jogurt, ser czy masło, a także pudełka śniadaniowe czy opakowania na leki. 

Jako polimer termoplastyczny jest wytrzymały, mocny i odporny na ciepło, dzięki czemu bez obaw można go umieszczać w kuchence mikrofalowej i zmywarce. 

Niektóre zakłady recyklingowe akceptują PP, jednak ciągle w dużych ilościach zalega on na wysypiskach. 

Plastik nr 6

Plastik numer 6 to polistyren, nazywany również PS. 

To tworzywo na bazie ropy naftowej, które wielu z nas kojarzy jako styropian. Ale PS jest używany także przy produkcji wielu innych produktów, takich jak sztućce jednorazowe, pokrywki do kubków na kawę, kubki styropianowe czy tacki na wynos. 

Polistyren zawiera toksyczne substancje, takie jak styren i benzen, które są bardzo niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia. Według Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (IARC), PS może zwiększać ryzyko zachorowania na raka. 

Ten rodzaj plastiku nie jest przyjmowany do zakładów zajmujących się recyklingiem. 

Plastik nr 7

Plastik oznaczony numerem 7 jest specyficzny, ponieważ może być mieszanką różnego rodzaju tworzyw sztucznych. 

Przedmioty z tym oznaczeniem po okresie eksploatacji prawie zawsze trafiają na wysypisko.

Źródło: goingzerowaste.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.