Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Smutna prawda o recyklingu plastiku

plastik

Smutna prawda o recyklingu plastiku

Problem dotyczący plastikowych odpadów jest kwestią złożoną. Oprócz nadmiaru produkowanych przez nas śmieci dochodzi też palący temat segregowania odpadów. Szacuje się, że Unia Europejska poddaje recyklingowi tylko 30-40% plastiku. Czy wiesz co dzieje się z resztą tworzyw sztucznych?

BANER MOBILEB1
Reklama

To, że segregujemy odpady i płacimy za ich utylizowanie, nie znaczy, że nasze śmieci poddawane są ponownemu przetworzeniu. Nasza kontrola nad śmieciami kończy się w momencie zabrania ich przez służby komunalne. Ogromna ilość śmieci z Europy trafia poza granice UE, gdzie ich ilość drastycznie wzrasta. Część tworzyw plastikowych należy do grupy tzw. odpadów niebezpiecznych. Sam proces recyklingu często zagraża zdrowiu i życiu ludzi oraz środowisku. 

Opakowani

Problem nadmiernej ilości plastikowych śmieci leży w fałszywym postrzeganiu ich jako odpadów nadających się do przetworzenia. Recyklingowi można poddać w zasadzie dwa z nich – politereftalan etylenu (PET) oraz polietylen. Sam proces segregacji może odbywać się  nieprawidłowo – dodatkowym problemem są na przykład brudne opakowania.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

W latach 2009-2017 znacznie wzrosła ilość wyrzucanych opakowań. Na przestrzeni 8 lat wyrzuciliśmy o 16% więcej rozmaitych pudełek, czyli około 174 kg śmieci na osobę. Plastik stanowi 19% odpadów opakowaniowych.

hmNExZujd4uA9zIO4oZvzHGL4IbBhHm4r Vy9b5UcM0l W3UVaJQ2UrGCpLCe991yR7G fVOmWVr922KH4TpYv38 uOU1E2S 6k2JWNasclBt0SQGsVVCkY5qH9nCRGlB0Z6OtnN

Źródło: https://ec.europa.eu/

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Polacy lubią plastik

Według analiz Eurostat Statistics Explained każdy z nas wyrzuca prawie 50 kg plastikowych odpadów rocznie. Tym samym Polska plasuje się na niechlubnym, czwartym miejscu w wyścigu generowania sztucznych odpadów. Przetwarzamy ponownie około 35% plastiku. Co dzieje się z resztą śmieci? 31% trafia na wysypiska, a 39% jest spalanych. W skali globalnej produkcja i spalanie tworzyw sztucznych niebotycznie zwiększają światową emisję CO2.

Nie nadążamy

Krajowe systemy gospodarki odpadami nie nadążają z obróbką plastików. UE przyznaje, że połowa sztucznych śmieci przeznaczonych do ponownego przetworzenia trafia do krajów spoza Unii, na przykład do obciążonych śmieciami Chin i państw Afryki Zachodniej. Ilość eksportowanych śmieci z UE wciąż intensywnie wzrasta. Istnieją obawy, że niedługo naszymi odpadami zostanie przeciążone wysypisko śmieci w Ghanie. 

zKT5vD6GlyQNRobHa0Udaep9xyamniz5ujA2WjxxtYbIeZ1NvsaGXzLkMwmKvMADbg0DetkThTszooc

Źródło: https://ec.europa.eu/

Co robić?

Wydaje się, że nasze codzienne wybory i minimalizowanie zużycia plastiku to kropla w morzu śmieci. Ogromna skala wykorzystywania tworzyw sztucznych wymaga radykalnych przemian strukturalnych i regulacji. 

Rok 2021 ma przynieść zmiany w obrębie radzenia sobie ze małymi, plastikowymi odpadami. Za rok wejdzie w życie dyrektywa dotycząca używania plastikowych sztućców, patyczków higienicznych i talerzy. Natomiast w Anglii już zakazano używania plastikowych słomek.

Rozszerzona odpowiedzialność producentów (ROP) to pomysł na polepszenie sytuacji związanej z segregacją odpadów. Szacuje się, że ta zasada będzie obowiązywać w Polsce od początku 2022 roku. Wprowadzenie nowych regulacji ma zachęcić producentów do korzystania z ekologicznych rozwiązań, a nie plastikowych opakowań.

Źródła:

ec.europa.eu

krytykapolityczna.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.