Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Elektryczne pompy ciepła mogą zastąpić piece gazowe centralnego ogrzewania

Elektryczne pompy ciepła mogą zastąpić piece gazowe centralnego ogrzewania

Szwedzkie pompy ciepła ogrzewają wodę i pomieszczenia w wielu europejskich domach. Tym razem Szwedzi we współpracy z holenderską firmą grzewczą wprowadzają na rynek pompy ciepła, które mogą zastąpić bojlery i piece gazowe.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Wysokotemperaturowa pompa ciepła

Szwedzki koncern energetyczny Vattenfall wprowadza na rynek wysokotemperaturowe pompy ciepła. Mają one z powodzeniem zastąpić piece gazowe centralnego ogrzewania I bojlery. 

Wysokotemperaturowa pompa ciepła jest przeznaczona tak jak każda inna, do podgrzewania wody użytkowej oraz dostarczania ciepła do grzejników. Pompy ciepła wykorzystują energię elektryczną do pompowania ciepła z powietrza, wody lub gruntu.

Za koncepcję elektrycznych pomp ciepła odpowiada szwedzka firma Vattenfall, czwarty pod względem wielkości producent energii elektrycznej w Europie i największy producentem ciepła (dziwnie to brzmi, producent ciepła). Pomysł powstał przy współpracy  z holenderską firmą Feenstra, która specjalizuje się w branży ciepłowniczej, m.in. w akumulatorach ciepła

Jak podają Szwedzi, pompy ciepła mają umożliwić gospodarstwom domowym prostą wymianę dotychczasowych pieców gazowych bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów i ingerencji w system grzewczy. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest też brak potrzeby wykonywania dodatkowej izolacji w czasie montażu, nie trzeba też wymieniać grzejników i wykonywać podgrzewania podłogowego. 

Te wszystkie czynności poprawiające efektywność energetyczną i komfort życia, są wymagane w przypadku montażu konwencjonalnych powietrznych pomp ciepła. Instalacja elektrycznego sprzętu trwa kilka dni. 

Chcesz wiedzieć, jak pompa ciepła sprawdza się w niskich temperaturach? Sprawdź to w artykule. 

Dla kogo wysokotemperaturowa pompa ciepła?

Według producentów nowoczesna pompa ciepła jest w stanie podgrzać wodę do temperatury w granicach 60-80 ℃. To rozwiązanie będzie początkowo dostępne w Holandii, ale firmy zakładają wkrótce szeroką dystrybucję pomp m.in. w Wielkiej Brytanii, a następnie w innych częściach Europy. 

Te systemy sprawdzają się zarówno na terenach miejskich, jak i podmiejskich oraz wiejskich. Brak kosztownej i czasochłonnej termomodernizacji ma pomóc gospodarstwom domowym w podjęciu decyzji o wymianie dotychczasowego źródła ciepła, w szczególności gdy system nie jest już wystarczająco sprawny i efektywny.

Ogrzewanie odpowiada za aż 37% emisji dwutlenku węgla w Wielkiej Brytanii. Pompy ciepła są często najlepszym rozwiązaniem służącym do dekarbonizacji sektora na obszarach podmiejskich lub wiejskich, gdzie nieruchomości są rozproszone podaje Vattenfall.

Wysokotemperaturowa pompa ciepła to innowacyjne rozwiązanie dla krajów, które dążą do dekarbonizacji. Taka forma ogrzewania może więc sprawdzić się w wielu gospodarstwach domowych, które chcą skorzystać z bardziej ekologicznego źródła ciepła. W przypadku, gdy w domu znajduje się już niezależne źródło energii, korzyści są podwójne. 

źródło i fot.: group.vattenfall.com, pv-magaizne.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.