Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Największa farma fotowoltaiczna w Polsce ukończona! Zamontowano 155 tys. modułów

Największa farma fotowoltaiczna w Polsce ukończona! Zamontowano 155 tys. modułów

Największa farma fotowoltaiczna w Polsce to efekt współpracy firm eSoleo i PAK Serwis. Jej moc to na razie 70 MW, jednak w planach jest jej znaczna rozbudowa. W ramach inwestycji powstaną także projekty wodorowe.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Moc największej farmy fotowoltaicznej w Polsce

Farma fotowoltaiczna w Brudzewie w powiecie tureckim ma mieć docelową moc aż 1000 MW. Montaż dotychczasowych 155 tys. modułów zajął 180 dni. Druga największa elektrownia fotowoltaiczna w Polsce znajduje się w Czernikowie koło Torunia. Dla porównania, jej moc zainstalowana wynosi 3,77 MW.

Ile kosztowała największa farma fotowoltaiczna w Polsce?

Koszt największej farmy fotowoltaicznej w Polsce

Farma w Brudzewie kosztowała 188,9 mln złotych. Zostanie oficjalnie oddana do eksploatacji w ciągu najbliższych tygodni. Projekt jest realizowany na terenach pogórniczych. Za jego finansowanie odpowiada w całości PKO Bank Polski, mBank oraz Bank Pekao SA.

Co ciekawe, w ramach farmy zostaną zrealizowane także projekty związane z zielonym wodorem.

Zielony wodór na farmie w Brudzewie

Pierwszym projektem jest budowa wytwórni wodoru. Towarzyszyć jej będzie infrastruktura na terenie Elektrowni Konin. Całości dopełnią stacje tankowania wodoru w Warszawie i Koninie.

Wytwórnia wodoru na terenie Elektrowni Konin powstanie w technologii PEM, czyli elektrolizerów z membraną elektrolitowo-polimerową. Prąd użyty przy eksploatacji elektrolizera ma w 100% pochodzić z odnawialnego źródła energii.

Żródła: esoleo.pl, pakserwis.com.pl, energetyka24.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.