Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

„Słoneczna skała” z fotowoltaiczną fasadą skorzysta z każdego promienia energii słonecznej

Słoneczna skała

„Słoneczna skała” z fotowoltaiczną fasadą skorzysta z każdego promienia energii słonecznej

Od kształtu po fasadę z paneli fotowoltaicznych – „Słoneczna Skała” (ang. Sun Rock) została zaprojektowana tak, aby jak najefektywniej wytwarzać energię słoneczną. Zobacz ten nietypowy budynek, który powstanie niebawem na jednej z wysp na Pacyfiku.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Słoneczna skała z fotowoltaiki

Holenderskie studio MVRDV jest w trakcie realizacji swojego najnowszego projektu. To biurowiec z publiczną galerią sztuki, który powstaje na Tajwanie. Ma stanowić siedzibę rządowej firmy energetycznej Taipower.

Oprócz galerii, w sercu budynku znajdzie się strzeliste atrium, służące do wyświetlania w czasie rzeczywistym danych dotyczących działalności firmy Taipower (m.in. ilości wytwarzanej energii odnawialnej).

galeria
Wizualizacja wnętrza, źródło: źródło: mvrdv.com

Teren, na którym powstaje biurowiec, przez cały rok wystawiony jest na działanie znacznej ilości promieniowania słonecznego. Zaokrąglony kształt Sun Rock został zaprojektowany tak, aby zmaksymalizować ilość światła padającego na budynek.

02 View Horizontal
Sun Rock, źródło: mvrdv.com

Od strony południowej fasada łagodnie opada, tworząc dużą powierzchnię skierowaną bezpośrednio na słońce w środku dnia. Na północnym krańcu kształt kopuły maksymalizuje obszar wystawiony na słońce rano i wieczorem.

2 1
Panorama z budynkiem, źródło: mvrdv.com

„Słoneczna skała” pokryje ciekawa fotowoltaiczna fasada.

Energia ze słońca

Na obiekcie ma znaleźć się co najmniej 4000 m2 paneli fotowoltaicznych, które wygenerują prawie 1 mln kWh czystej energii rocznie (ilość energii odpowiadająca spaleniu 85 ton ropy naftowej). Dzięki temu budynek ma być całkowicie samowystarczalny.

Aby generować jeszcze więcej energii, można zmienić kąta ustawienia paneli względem promieni słonecznych. Fotowoltaika znajdzie się obok metalowych płyt, okien i żaluzji.

fasada
Od lewej: metalowe panele, okna, panele słoneczne, żaluzje, metalowe panele, źródło: mvrdv.com

Rozważa się dalszą rozbudowę powierzchni paneli fotowoltaicznych, w efekcie czego obiekt miałby generować do 1,7 mln kWh rocznie.

Zobacz więcej „słonecznej architektury”:

źródło: mvrdv.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.