Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Jadeitowa fasada sklepu w stylu Art déco w Szanghaju wykonana z butelek z recyklingu

Jadeitowa fasada sklepu w stylu Art déco w Szanghaju wykonana z butelek z recyklingu

Studio architektoniczne MVRDV zaprojektowało zieloną, jadeitową fasadę wykonaną z butelek po piwie, szampanie i innych napojach. Innowacyjny i ekologiczny projekt inspirowany jest unikalną architekturą w stylu Art déco w Szanghaju.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Jadeitowa fasada z butelek z recyklingu

Szanghaj, chociaż jest największym chińskim miastem, łączy w sobie wiele nurtów architektonicznych. Jednym z najważniejszych stylów, który zaznacza się w budownictwie „Perły Orientu”, jest Art déco. 

Zobacz, w jaki sposób architekci połączyli lokalne tradycje z ekologią:

0
Fasada sklepu Bulgari w Szanghaju, źródło: mvrdv.nl

Kolor także nie jest przypadkowy. Butelkowy zielony nawiązuje do jednego z najbardziej cenionych kamieni w Chinach – jadeitu. W nocy podświetlenie za panelami nadaje fasadzie uderzający blask, podkreślając wyjątkową fakturę szkła.

Ekologia w dobrym stylu

Projekt demonstruje potencjał materiałów z recyklingu także dla luksusowych marek. MVRDV i Bulgari robią dobry krok w kierunku, jakim jest projektowanie sklepów budowanych przy użyciu materiałów w 100% pochodzących z gospodarki o obiegu zamkniętym.

2 1
3 2
4
5 2
Proces tworzenia fasady, źródło: mvrdv.nl

Podświetlenie zostało zaprojektowane tak, aby zminimalizować ślad energetyczny fasady, zużywając mniej niż połowę energii w porównaniu z typową instalacją.

Nasza współpraca z Bulgari zaowocowała fascynującymi eksperymentami materiałowymi. Butelki po piwie i szampanie, które w przeciwnym razie zostałyby wyrzucone, stają się klejnotem miastamówi założyciel MVRDV Jacob van Rijs.

Chcesz poznać więcej ekologicznych projektów architektonicznych? Zobacz artykuł:

źródło: mvrdv.nl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.