Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Tauron zbuduje największą farmę fotowoltaiczną w Polsce! Gdzie powstanie?

tauron

Tauron zbuduje największą farmę fotowoltaiczną w Polsce! Gdzie powstanie?

Tauron zbuduje największą farmę fotowoltaiczną w Polsce. Będzie znajdywała się w województwie śląskim. To trzecia farma PV w dorobku Grupy.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

To będzie największa elektrownia fotowoltaiczna

W Mysłowicach powstanie największa farma fotowoltaiczna w kraju. Tauron podaje, że farma fotowoltaiczna o mocy 100 MW będzie największym tego typu obiektem w Polsce. Na pierwszym etapie do użytku zostanie oddanych 37 MW, a następnie kolejne 60 MW. Instalacja ma powstać na zrekultywowanym składowisku odpadów paleniskowych. To kolejna realizacja programu budowy elektrowni PV na terenach poprzemysłowych (postindustrialnych) należących do Grupy. Pierwsza energia popłynie z systemu już w przyszłym roku. 

Prace budowlane rozpoczną się w pierwszym kwartale 2022 roku. Instalacja będzie składać się z 94 tys. paneli fotowoltaicznych o łącznej powierzchni 16 ha. To wielkość odpowiadająca rozmiarowi 22 boisk piłkarskich. Szacuje się, że w ciągu roku instalacja wyprodukuje 39 tys. MWh energii. Ma ona pokryć zapotrzebowanie 16 tys. gospodarstw domowych. Zmniejszy się też emisja CO2 – o blisko 30 tys. ton.

image 1

Budowa pierwszego etapu zostanie dofinansowana z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Na jej realizację Tauron otrzyma 82,5 mln złotych nieoprocentowanej pożyczki z możliwością umorzenia do 24 mln zł kosztów kwalifikowanych. Wsparcie finansowe zapewnił Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Zielona energia

Pierwsza z farm fotowoltaicznych Taurona o mocy 5 MW mieści się nieopodal Mysłowic, w Jaworznie. W województwie zachodniopomorskim znajduje się farma PV o mocy 8 MW. Wszystkie projekty należą do Zielonego Zwrotu Grupy, który polega na zwiększaniu mocy z odnawialnych źródeł energii. Do 2025 roku firma chce osiągnąć z nich 1,6 GW mocy zainstalowanej.

Z punktu widzenia transformacji energetycznej i szerzej – klimatycznej – przed którą stoi polska gospodarka, inwestycja Taurona to szereg równoległych korzyści, tak ekologicznych jak ekonomicznych. To sposób na pozyskiwanie zielonej energii elektrycznej ze słońca, w specyficznym, bo odzyskanym po przemysłowej degradacji terenie. To także gwarancja zarówno efektu antysmogowego, jak i istotnego spadku emisji gazów cieplarnianych do atmosfery, sięgającego blisko 29,5 tony równoważnika CO2/rok – mówi Artur Michalski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 

źródło: mat. prasowy

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.