Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Pływająca elektrownia PV debiutuje w Czechach

Pływająca elektrownia PV debiutuje w Czechach

Projekt czeskiego przedsiębiorstwa ČEZ otworzył Czechom drogę do rozwoju pływających elektrowni fotowoltaicznych. Czym wyróżnia się pierwsza tego typu instalacja u naszych sąsiadów?

B1
Reklama

Pierwsza pływająca elektrownia fotowoltaiczna w Czechach

Najszybciej rozwijającym się w ciągu ostatnich lat rodzajem odnawialnego źródła jest energia słoneczna. A, że w swoim dorobku ČEZ ma 46 elektrowni wodnych o łącznej mocy zainstalowanej 2274 MW, nie dziwi fakt utworzenia farmy PV na wodzie. 

Nowa farma PV znajduje się na górnym zbiorniku elektrowni szczytowo-pompowej w Štěchovicach w środkowych Czechach. Moc instalacji wykonanej z paneli monokrystalicznych o orientacji wschód-zachód to 22kW. System składa się z napełnionych powietrzem pływaków o nośności ponad sześciu ton. 

Reklama
tE0xhMk9YkAHk82a 7zKCQTw1gQNKXv2ZrX6PjGjSUsbDm6S2KAQuWoekV0InYNHqc5Il6GGdptkFyhF i8Kti dXA3RP3eLGtpez1z7UOE0udidkaG7zHpKRkWPmv6CSRaR8HJ
Budowa farmy PV na wodzie, fot. cez.cz

Aby zapobiec ewentualnym wypadkom i niekorzystnym warunkom atmosferycznym (silnemu wiatrowi), pływaki i szyny zostały przymocowane do obiektu szczytowo-pompowego w Štěchovicach. Dzięki takiemu umiejscowieniu elektrownia PV będzie znajdować się na różnych, sięgających nawet 9 m różnicy wysokościach podczas cykli ładowania elektrowni szczytowo-pompowej.

Fotowoltaika ma ogromny potencjał ze względu na stale rosnącą wydajność paneli słonecznych i nie chcemy lekceważyć żadnego z jej obszarów zastosowań. Spore oczekiwania wiąże się z umieszczeniem fotowoltaiki na odpowiednich akwenach, ale dopiero rzeczywistość pokaże, na co nas stać w czeskich warunkach. Jeśli przekona nas instalacja pilotażowa w Štěchovicach, to chcielibyśmy latem pięciokrotnie zwiększyć jej wydajność i zacząć dostarczać ją do sieci w standardzie mówi Jan Kalina, członek zarządu i dyrektor Pionu Energii Odnawialnej w Cez.

J1jGDlMDCSd03wXMsXsf72PXTlIZEQz LDRQ2OBp91coBukl7QXbbWbXtPXIAb1 aCL6efDZoPi8ZdWFijCI DNrmsDKifTQBfVJJJIrZgXNecQ0d9Er0CSYzZl QADgqGNNGr5Q
Pierwsza czeska farma pływająca, fot. cez.cz

Nadzieja na przyszłość

Jeżeli pilotażowa instalacja pływającej farmy PV przyniesie korzyści, firma chciałaby w lecie zwiększyć jej wydajność nawet pięciokrotnie. 

Grupa ČEZ działa na terenie kilku europejskich krajów, w tym także w Polsce. Obecnie posiada i eksploatuje w Czechach 126 MW mocy fotowoltaicznej. W zależności od pogody te OZE wytwarzają energię elektryczną dla około 40 000 czeskich gospodarstw domowych w ciągu roku. Grupa chce wytwarzać 1,5 GW OZE do 2025 roku i 6 GW OZE do 2030 roku.

wntzyhh37G G1FLH0qxq 9mzOCQsLDIH BHulXzZsHM9hBEaU2ftYI U4xl9iun27qlzwb8DW3DbGXCft7VCEZJLVv woXpUFtpyirV8E2hdX8E3D
Elektrownia szczytowo-pompowa w Štěchovicach

Elektrownia szczytowo-pompowa w Štěchovicach

Elektrownia szczytowo-pompowa i centrum kontroli w Štěchovicach zostały zbudowane i oddane do użytku w 1944 roku, a w 1996 roku zakład przeszedł modernizację. To obiekt o mocy zainstalowanej 2 × 11,25 MW. Zbiornik wodny elektrowni korzysta z koryta Wełtawy na długości prawie 9,5 km. 

Elektrownia Štěchovice może dostarczyć do 200 MWh energii elektrycznej w ciągu czterech godzin. Jak podaje ČEZ, obiekt służy jako stabilizator krajowego systemu energetycznego. Zakład może pracować ze 100% wydajnością w zaledwie trzy minuty.

W 2002 roku elektrownię nawiedziła i częściowo zniszczyła powódź.

źródło: cez.cz, pv-magazine.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.