Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Jak oszczędzić na rachunkach za prąd? Studenci PW skonstruowali inteligentną nakładkę na licznik energii

Jak oszczędzić na rachunkach za prąd? Studenci PW skonstruowali inteligentną nakładkę na licznik energii

Nakładka na licznik energii, która pomoże w odpowiedzi na pytanie: jak oszczędzić na rachunkach za prąd? To prosty i genialny pomysł studentów z Politechniki Warszawskiej, który przyda się szczególnie w obecnych czasach galopujących cen energii. Na czym polega ten wynalazek?

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Jak oszczędzić na rachunkach za prąd?

Aby racjonalnie korzystać z energii elektrycznej, należy zacząć od wiedzy o tym kiedy, ile i w jakim celu zużywamy prąd. Wszystkich tych informacji dostarcza w wygodny sposób urządzenie zbudowane przez studentów z Koła Naukowego Energetyków PW.

– Każdy w domu ma licznik energii, z którego wskazania są co jakiś czas odczytywane. Nasza nakładka wykorzystuje taki moduł. Istniejąca dioda ma swoją stałą impulsów na ilość zużytych kilowatogodzin (kWh). Nasza nakładka posiada fotorezystor, który zmienia opór w natężenie padającego światła przez tę diodę. Dzięki temu, że widzimy, ile jest mignięć na kWh, to wiemy ile energii zużyliśmy w danym okresie – tłumaczy Paulina Kucharczyk, członkini koła, które skonstruowało inteligentną nakładkę na licznik energii.

– Jest to spisywane w specjalnym pliku. Dodatkową opcją jest wysłanie powiadomień o aktualnym zużyciu prądu na telefon dodaje.

Jak oszczędzić na rachunkach za prąd dzięki temu wynalazkowi?

Proste i genialne

Na obecnym etapie rozwoju projektu nakładka wysyła SMS z informacją o ilości energii zużytej w czasie, który użytkownik sam określił. Trwają prace nad modułem umożliwiającym przesyłanie dodatkowych powiadomień w momencie przekroczenia danego poziomu zużycia.

– Myślę, że urządzenie na pewno zwróci uwagę użytkownika, ile codziennie pochłania się energii. Nie śledzimy tego zbyt często – podkreśla Paulina Kucharczyk.

Aby zainstalować inteligentną nakładkę, nie trzeba ingerować w licznik lub wymieniać posiadanego urządzenia. Wystarczy umieścić nakładkę w pobliżu licznika.

Chcesz poznać więcej metod jak oszczędzić na rachunkach za prąd? Zobacz artykuł:

źródło: biuletyn.pw.edu.pl, radiokrakow.pl, warszawa.wyborcza.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.