Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Elektrownia szczytowo-pompowa o największej mocy zainstalowanej na świecie już działa w Chinach

Elektrownia szczytowo-pompowa o największej mocy zainstalowanej na świecie już działa w Chinach

Chiny uruchomiły największą jak dotąd na świecie elektrownię szczytowo-pompową. Energia wodna jest jedną z najbardziej ekologicznych i naturalnych źródeł energii odnawialnej, dlatego otwarcie kolejnej elektrowni to znaczący krok w kierunku obniżenia emisji tego gigantycznego emitenta.

swiat oze cfs wrze 420x250 1swiat oze cfs wrze 925x200 1
Reklama

Największa elektrownia szczytowo-pompowa na świecie

Chiny zgodnie z planem otworzyły gigantyczną elektrownię wodną, która jak dotąd ma największą moc zainstalowaną na świecie. Elektrownia szczytowo-pompowa Fengning znajduje się w chińskiej prowincji Hebei. Moc obiektu wynosi 3,6 GW. Składa się on z 12 zespołów prądotwórczych o mocy 300 MW każdy. Pojemność magazynowania wynosi 6,612 mld kWh. Jak podaje State Grid Corporation of China, czyli krajowy operator sieci, poczyniono wielkie postępy w uruchomieniu bloków w ciągu roku.

Uruchomienie bloków elektrowni wiązało się z przeprowadzeniem rozmaitych testów, takich jak test statyczny, testy stanu pracy modulacji fazy pompowania, pompowanie, wytwarzanie energii, test konwersji, test podłączenia do sieci i inne. Jak podaje State Grid, aby uruchomić elektrownię, potrzeba było wykonać jak dotąd najbardziej złożone w Chinach obliczenia przepięć. 

W lutym w Pekinie mają odbyć się Zimowe Igrzyska Olimpijskie, dlatego operatorowi zależało na tym, aby przed ich rozpoczęciem móc zaoferować regionom zieloną energię. Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie będą pierwszymi o zerowej emisji dwutlenku węgla – podaje koncern Iraeta.

lb6pGjt666jVpDn 77Bdcy3MlB yRY1Ia OU9QUVg1ljsEkT JQk3KYTU4Y4QnfkOhlb6hY V M5RJCu5mfSh7MJ4HG8vtPCE3 LUy9dGyIY7VvYQAFIFyW10Q9i5aXFtksHi2CT
Elektrownia naszykowana na igrzyska, fot. iraeta.com

Energia wodna jest jednym z najbardziej ekologicznych i niezawodnych źródeł energii odnawialnej. Woda charakteryzuje się bardzo dużą gęstością energii, w przeciwieństwie do wiatru.

Energia słoneczna i wiatrowa mogą w razie niepogody nie być w pełni efektywne, a dostawa energii jest wtedy przerywana. Energia wodna zapewnia nieprzerwane dostawy mocy m.in. dla Hebei i Mongolii Wewnętrznej (regionu w Chinach).

Wartość projektu to ok. 1,87 mld dolarów. Prace nad budową elektrowni trwały ponad 7 lat.

Chińska energetyka wodna

Jedną z najsłynniejszych elektrowni wodnych w Chinach jest tama Trzech Przełomów. Została ukończona w 2008 roku i znajduje się w zachodniej części prowincji Hubei, pomiędzy majestatycznymi wąwozami górskimi. Długość zapory wynosi prawie 2,4 km, a jej wysokość sięga 185 m. Szerokość wynosi 1,2 km. długość sztucznego zbiornika to aż 630 km, a powierzchnia to 60 tys. ha. Łącznie w akwenie można zmagazynować prawie 40 mld3 wody.

7H5jYqd939zcI6IDPG07PcVuQ4eLUR i01KUfwHRX8PU7k9bbNW0oQpvhxHIrIXTQlbWQAYkSxaTxC6ppRazFhzx69RcGMUbxA UNtIyERVsip5tZ4Q605 s3hkiOcTctUNE77zP
Elektrownia szczytowo-pompowa, fot. odnawialne-firmy.pl

Według Narodowej Administracji Energii Chiny dążą do 62 GW mocy z już działających elektrowni szczytowo-pompowych do 2025 roku, a do 2030 roku chcą wytwarzać 120 GW. Obecnie kraj wytwarza 30,3 GW z działających elektrowni szczytowo-pompowych.

Czy wiesz, że chiński Maglev to najszybszy pociąg świata? Dowiedz się więcej o tym lewitującym pociągu.

źródło: sgcc.com, pv-magazine.com, odnawialne-firmy.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.