Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Gigantyczna pływająca farma PV

Gigantyczna pływająca farma PV

W Singapurze odsłonięto jedną z największych na świecie pływających farm fotowoltaicznych. Jej rozmiar odpowiada wielkości 45 boisk piłkarskich.

BANER MOBILEB1
Reklama

Smart city

Singapur może się pochwalić mianem smart city. To miasto-państwo konsekwentnie dąży do zrównoważonego rozwoju, a inwestycje w energię odnawialną mają w ciągu najbliższych czterech lat, mają zwiększyć się tu czterokrotnie. Projekt pływającej farmy autorstwa Sembcorp oraz National Water Agency PUB to wynik dążeń do złagodzenia kryzysu klimatycznego.

Obniży emisję

Ogromna powierzchnia pływających ogniw fotowoltaicznych znajduje się na zbiorniku w zachodniej części Singapuru. Farma fotowoltaiczna o mocy 60 megawatów wyprodukuje wystarczającą ilość energii elektrycznej, ale zasilić pięć stacji oczyszczania wody na wyspie.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Energia elektryczna będzie wytwarzana z 122 tys. paneli słonecznych, rozmieszczonych na 45-hektarowym terenie. Dzięki farmie Singapur stanie się jednym z niewielu krajów na świecie, który posiada system uzdatniania wody w pełni zasilany zrównoważoną energią odnawialną.

Ponadto konstrukcja może przyczynić się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla o około 32 kilotony rocznie, co jest porównywalne do usunięcia z dróg 7000 samochodów – podała w oświadczeniu singapurska firma energetyczna i National Water Agency PUB.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Dużo wody, mniej gruntu

W przeciwieństwie do konwencjonalnych paneli słonecznych, montowanych na dachach, ogniwa pływające wykazują lepszą efektywność. Działają od 5% do 15% sprawniej ze względu na efekt chłodzenia wodą. Takie pływające farmy nie są też zacienione przez sąsiadujące konstrukcje, co powoduje, że czerpią całą swoją powierzchnią energię ze słońca. 

Co ze środowiskiem?

PUB rozwiała też wątpliwości dotyczące wpływu podobnych projektów na środowisko.  Przed zainstalowaniem paneli słonecznych przeprowadzono ocenę, aby upewnić się, że projekt nie wpłynie negatywnie na przyrodę i jakość wody.

– Farma została starannie zaprojektowana, aby poprawić przepływ powietrza i umożliwić przenikanie światła słonecznego przez wodę – powiedział Jen Tan, regionalny szef Sembcorp Industries.

Farma solarna ma działać sprawnie przez okres 25 lat. Do jej konserwacji zostaną wykorzystane drony. Obecnie w Singapurze prowadzone są cztery inne projekty pływających farm fotowoltaicznych.

źródło i fot.: sembcorp.com, reuters.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.