Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Warszawa chce odzyskiwać ciepło z metra. Energia ogrzeje mieszkańców stolicy

Warszawa chce odzyskiwać ciepło z metra. Energia ogrzeje mieszkańców stolicy

Warszawa chce odzyskiwać ciepło z metra. Energia ogrzeje mieszkańców stolicy

Warszawa chce odzyskiwać ciepło z metra. Za pomocą nowoczesnych systemów ciepła odpadowe można ponownie wykorzystać do zaspokojenia potrzeb grzewczych stolicy. Na czym polega ten pomysł?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Ciepło z metra w Warszawie

Metro Warszawskie podpisało z Veolią Energia Warszawa list intencyjny dotyczący współpracy nad projektem odzysku ciepła z podziemnej infrastruktury kolejowej. Podjęte działania przyczynią się do redukcji ilości wykorzystywanych paliw kopalnych w Warszawie. Pozwoli to na zmniejszenie szkodliwego oddziaływania na środowisko naturalne.

Tunele metra gromadzą duże ilości ciepła. Dzieje się tak z powodu zainstalowanej tam elektroniki, sprzętu, hamujących i przyspieszających pociągów oraz dużej liczby pasażerów, przebywających w jednym miejscu. Tak generowane jest ciepło odpadowe, czyli niewykorzystywana energia powstająca przy okazji innych procesów.

Ciepło odpadowe w warszawskim metrze powstaje jako produkt uboczny i ulatnia się szybami wentylacyjnymi do atmosfery. Jego zagospodarowanie oznacza zmniejszenie wpływu na środowisko, ponieważ energia zawarta w cieple odpadowym jest neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla. To również realne korzyści ekonomiczne w postaci potencjalnie niższych cen ciepła dla mieszkańców stolicy.

Ciepło, które się nie zmarnuje

W ramach współpracy, Metro Warszawskie i Veolia Energia Warszawa będą analizować potencjał energetyczny odzysku ciepła z infrastruktury metra. Pod uwagę zostaną wzięte m.in. tunele, stacje i systemy wentylacji, które mogą zasilić ciepłem warszawską sieć ciepłowniczą.

Do wypracowania optymalnego rozwiązania konieczna będzie dokładna ocena potencjału energetycznego odzysku ciepła. Projekt będzie realizowany przy wsparciu m.st. Warszawy, które obejmie patronat nad realizacją. Współpraca została zaplanowana na lata 2022 – 2027.

Projekt recyclingu ciepła wydostającego się z metra warszawskiego przyczyni się do istotnego udziału przedsiębiorstwa w transformacji energetycznej Warszawy. Zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju stolicy, metro pozostanie nadrzędnym środkiem miejskiego transportu zbiorowego w mieście i docelowo sieć metra będzie składała się z pięciu linii, które będą generować jeszcze więcej ciepła. Dlatego już teraz rozpoczynamy prace nad innowacyjnym sposobem wykorzystania możliwości, jakie daje ciepło odpadowe generowane w mieściepowiedział Jerzy Lejk, Prezes Zarządu Metra Warszawskiego Sp. z o.o.

Zakładane cele klimatyczne ujęte w unijnych regulacjach, takich jak pakiet Fit for 55 powodują, że rośnie znaczenie wykorzystania ciepła odpadowego w ciepłownictwie systemowym. Sieć ciepłownicza w Polsce ma duże możliwości podniesienia efektywności i ma duże możliwości w zakresie wykorzystania rozproszonej energii, w oparciu o gospodarkę obiegu zamkniętego, czyli wykorzystania źródeł odnawialnych oraz ciepła odpadowego. 

Praktycznie w otoczeniu każdej sieci ciepłowniczej można znaleźć ciepło odpadowe, które jako produkt uboczny może pochodzić np. z produkcji przemysłowej, oczyszczalni ścieków czy serwerowni. Zazwyczaj jest uwalniane do otoczenia w postaci m.in. spalin, pary wodnej, powietrza, czy jako produkt uboczny eksploatowania instalacji chłodniczych.

Veolia Energia Warszawa wciąż poszukuje nowych źródeł wytwarzania energii, które nie emitują CO2 i są realną alternatywą dla paliw kopalnych. Pozwoli to w perspektywie długofalowej na opanowanie rosnących cen ciepła oraz „zazielenienie”  warszawskiej sieci ciepłowniczej. Widzimy ogromny potencjał w infrastrukturze Metra Warszawskiego, dlatego cieszy nas już kolejna współpraca w tym obszarze. Mamy nadzieję, że wspólnie uda nam się zrealizować projekt, który wpłynie na bezpieczeństwo i komfort życia mieszkańców Warszawy powiedział Paweł Orlof, Dyrektor Generalny, Prezes Zarządu Veolii Energii Warszawa S.A.

W zakresie wykorzystania energii odpadowej z metra Warszawa korzysta z doświadczeń innych miast europejskich. Ciepło odpadowe z londyńskiego metra jest obecnie wykorzystywane do zapewnienia ogrzewania i ciepłej wody dla ponad 1350 domów, szkoły i dwóch ośrodków wypoczynkowych na terenie dystryktu Islington.

Można wskazać więcej przykładów zagospodarowania ciepła odpadowego. Wiele z nich podchodzi z Danii. 

Ciepło odpadowe na świecie

Sieć ciepłownicza duńskiego miasta Esbjerg zostanie zasilona ciepłem z produkcji wodoru wytwarzanego dzięki pracy farmy wiatrowej. Obiekt odzyskiwania ciepła w łączy się bezpośrednio z dużymi turbinami wiatrowymi, dzięki czemu działa w 100% na lokalnej zielonej energii elektrycznej. Oznacza to, że nadwyżka ciepła jest przyjazna dla klimatu. W ten sposób ogrzanych zostanie 200 gospodarstw domowych.

Inne duńskie miasto, Frederikssund, skorzysta z energii cieplnej z oczyszczonych ścieków. Wielkoskalowa pompa ciepła o mocy 2,5 MW pobiera ciepło ze ścieków, których temperatura zmienia się w ciągu roku. Następnie podgrzewa wodę do 70° C, a ta trafia do lokalnego systemu ciepłowniczego miasta. Woda o obniżonej temperaturze jest następnie odprowadzona do fiordów Roskilde, bez negatywnego wpływu na lokalne siedliska przyrodnicze.

źródło i zdj. główne: metro.waw.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.