Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Ciepło z produkcji wodoru ogrzeje 200 domów w Danii. Pierwszy taki projekt na świecie

Ciepło z produkcji wodoru ogrzeje 200 domów w Danii. Pierwszy taki projekt na świecie

Ciepło z produkcji wodoru ogrzeje 200 domów w Danii. Pierwszy taki projekt na świecie

Nadwyżka ciepła z produkcji zielonego wodoru trafi do sieci ciepłowniczej duńskiego miasta. Pierwszy projekt tego typu będzie gotowy już w połowie przyszłego roku. Na czym polega technologia wykorzystania ciepła odpadowego?

BANER MOBILEB1
Reklama

Pierwszy taki produkt na świecie

Elektrownia wiatrowa European Energy w Esbjerg będzie produkowała zielony wodór dla statków zacumowanych w porcie, a także dla odbiorców przemysłowych w Danii. DIN Forsyning, miejscowy operator sieci ciepłowniczej, zawarł umowę z European Energy na odbiór nadmiaru ciepła z produkcji wodoru.

To przykład zastosowania ciepła odpadowego, czyli niewykorzystanej energii powstałej przy okazji innych procesów. W tym przypadku ciepło z produkcji wodoru ogrzeje 200 gospodarstw domowych w najbliższej okolicy.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

– Bardzo nas cieszy ta umowa, którą zawarliśmy z European Energy. Im więcej nadwyżki ciepła możemy wykorzystać w naszym systemie ciepłowniczym, nie wytwarzając go samodzielnie, tym lepiej. Kiedy możemy wykorzystać zasoby, które pozostały z innych procesów, jest to korzystne dla wszystkich. Dla klimatu, naszych klientów, europejskiej energii i dla nas samych. Placówka wniesie również ważną wiedzę na temat tego, jak integrujemy i obsługujemy tego rodzaju integrację sektorowąmówi Claus A. Nielsen, kierownik ds. rozwoju biznesu w DIN Forsyning.

Projekt jest przykładem technologii “Power-to-X”, czyli zagospodarowania nadwyżek odnawialnej energii, którego nie mogą zostać zmagazynowane. Na czym dokładnie polega ten pomysł?

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Zasada działania Power-to-X

Termin Power-to-X jest powszechnie używany w Niemczech i prawdopodobnie właśnie stamtąd się wynosi. W tej koncepcji chodzi przede wszystkim o łączenie ze sobą sektorów energetycznych. Obiekt odzyskiwania ciepła w Esbjerg łączy się bezpośrednio z dużymi turbinami wiatrowymi zlokalizowanymi w pobliskiej miejscowości Måde, dzięki czemu działa w 100% na lokalnej zielonej energii elektrycznej. Oznacza to, że nadwyżka ciepła pobierana przez DIN Forsyning jest przyjazna dla klimatu.

Zakład jest również projektem demonstracyjnym w ramach łączenia sektorów i dostarczy cennej wiedzy dla przemysłu na temat praktycznego wspólnego działania różnych obszarów energetyki, w czasie gdy w planach pozostaje zbudowanie nawet większych obiektów tego typumówi Rene Alcaraz Frederiksen, kierownik ds. ekonomii i optymalizacji projektu w Power-to -X, z European Energy.

Oczekuje się, że zakład będzie mógł zostać rozbudowany w ciągu kilku lat. Dzięki temu będzie w stanie dostarczyć jeszcze więcej wodoru i nadmiaru ciepła. Lokalizacja obiektu ułatwia firmie DIN Forsyning wykorzystanie ciepła odpadowego bez inwestowania dużych dodatkowych nakładów finansowych.

Przyszła instalacja PtX jest zlokalizowana w taki sposób, że bardzo łatwo jest nam podłączyć nadmiar ciepła do naszego systemu ciepłowniczego. Tak więc nie wymaga to od nas budowania dodatkowej infrastruktury, aby wykorzystać ciepło. Ponadto nadmiar ciepła z produkcji zapewnia odpowiednią temperaturę dla naszej wody ciepłowniczej, więc nie musimy uzupełniać systemu dodatkowym ogrzewaniempodsumowuje Claus A. Nielsen.

Obiekt w Esbjerg jest ciekawym przykładem wykorzystania produkcji wodoru do odzysku ciepła odpadowego. Technologie wodorowe same w sobie także umożliwiają wykorzystanie i magazynowanie nadwyżek energii. Wodór, przez wielu ochrzczony przyszłością energetyki, ma być może największe szanse, aby zapewnić niezawodne OZE o każdej porze dnia i nocy.

Magazyny energii w oparciu o wodór

Zielony wodór w Esbjerg wytwarzany jest przez rozszczepianie wody w procesie elektrolizy, dzięki energii dostarczanej przez turbiny wiatrowe. W innych przypadkach może być także pozyskany dzięki innym OZE, chociażby energii słonecznej. Spalanie wodoru nie emituje dwutlenku węgla, więc nie przyczynia się do globalnego ocieplenia. Wodór może być wykorzystywany do wytwarzania energii elektrycznej w systemach ogniw paliwowych lub jako zwykłe paliwo użyteczne w procesach spalania. Wodór jest doskonałym paliwem, ponieważ jest lekki i wydajny.

Na rynku pojawia się coraz więcej technologii umożliwiających magazynowanie energii dzięki wykorzystaniu H2. Australijska firma Lavo zaprezentowała innowacyjne magazyny energii na wodór, które oprócz ciekawego wyglądu oferują dobrą wydajność. Czy mogą stać się odpowiedzią na obecne wyzwania stawiane przed globalnym rynkiem energii i konkurencją dla Niemców? 

źródło i zdj. główne: europeanenergy.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.