Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

W Polsce powstała nowoczesna fabryka ekologicznych opakowań w 100% przeznaczonych do recyklingu

W Polsce powstała nowoczesna fabryka ekologicznych opakowań w 100% przeznaczonych do recyklingu

W Polsce powstała nowoczesna fabryka ekologicznych opakowań w 100% przeznaczonych do recyklingu

W Bełchatowie otwarto jedną z najnowocześniejszych fabryk w Europie. W Centrum Innowacji i Produkcji Opakowań Wspierających Zrównoważony Rozwój powstaną opakowania nadające się w 100% do recyklingu lub ponownego użycia, które posłużą największym firmom sektora przemysłowego. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

W Polsce powstała nowoczesna fabryka ekologicznych opakowań

Celem zakładu jest tworzenie zrównoważonych, nadających się do recyklingu opakowań oraz zoptymalizowanie śladu węglowego w łańcuchach dostaw. Wartość inwestycji to ponad 300 mln zł. Pracę w zakładzie firmy DS Smith Polska znajdzie około 200 osób.

Nowopowstałe Centrum Innowacji i Produkcji Opakowań Wspierających Zrównoważony Rozwój to z jednej strony inwestycja uwzględniająca najlepsze praktyki zielonego budownictwa, z drugiej zaś odpowiedź na zapotrzebowanie rynku i naszych klientów, na wymogi gospodarki o obiegu zamkniętym oraz związane z nią nadchodzące regulacje, a także oczekiwania samych konsumentów w zakresie ochrony środowiska naturalnego przez firmy – mówi Krzysztof Sadowski, prezes DS Smith Polska.

W Bełchatowie, eksperci firmy będą pracować nad innowacyjnymi projektami skupionymi na optymalizacji samych rozwiązań opakowaniowych, a także kosztów środowiskowych i finansowych generowanych w łańcuchach dostaw.

Dla Bełchatowa nowa fabryka opakowań tekturowych DS Smith to ważna inwestycja. Wpływa zarówno na zrównoważony rozwój regionu, jak  i wzrost jego atrakcyjności. Przedsięwzięcie to jest ważnym impulsem dla ekosystemu biznesowego naszego miasta. Warte podkreślenia jest również to, że w Bełchatowie będą tworzone innowacje dla zrównoważonego rozwoju największych firm w Polsce i na świecie – mówi Mariola Czechowska, Prezydent Bełchatowa.

Fabryka ma odpowiedzieć na zapotrzebowanie na opakowania spełniające wymagania gospodarki o obiegu zamkniętym oraz redukcję śladu węglowego, a co za tym idzie zmniejszenie wpływu na środowisko i umożliwienie przedsiębiorcom osiągnięcia realnych oszczędności.

Zapotrzebowanie na zieloną gospodarkę

Jak pokazują badania, konsumenci coraz częściej zwracają uwagę na proekologiczne zachowania marek. W tym także na to jak pakowane i transportowane są produkty. Aż 40% konsumentów eCommerce, wskazuje, że otrzymana przesyłka była zbyt duża w stosunku do wysyłanego produktu, a 43% uważa, że sprzedawca użył do pakowania zbyt dużej ilości plastikowej taśmy klejącej.

– 20% mniej kosztów, krótszy czas pakowania o blisko 50% i aż o połowę mniej transportów, a co za tym idzie znaczące ograniczenie emisji CO2 – to tylko niektóre rezultaty wprowadzonych rozwiązań opakowaniowych i optymalizacji łańcucha dostaw. Nawet niewielka zmiana w konstrukcji opakowania (np. o 1 mm) potrafi mieć ogromny wpływ na funkcjonowanie opakowania w łańcuchu dostaw, paletyzację czy liczbę transportów. Dlatego w DS Smith bardzo dużą wagę zwraca się na każdy etap produkcji opakowania – od projektowania aż do momentu, gdy produkt trafi do odbiorcy, szczególnie w obliczu obecnych wyzwań środowiskowych. – mówi Reinier Schlatmann prezes regionu Europy Środkowo-Wschodniej w DS Smith

Kraje UE coraz bardziej rygorystycznie dążą do redukcji wykorzystania plastiku. Unijne przepisy już zakazały stosowania m.in. plastikowych słomek, sztućców i kubeczków z dodatkiem polistyrenu. Przepisy ograniczające użycie plastikowych opakowań wprowadziła od stycznia 2022 roku m.in. Francja – zakazując pakowania większości owoców i warzyw w opakowania z plastiku. W Polsce również toczą się prace nad dostosowaniem krajowych przepisów do nowych wymogów.

– Coraz częściej przedsiębiorcy chcą mieć pewność, że oferowane im rozwiązania są nie tylko najbardziej efektywne kosztowo, ale i środowiskowo. Mają świadomość zasad działania gospodarki o obiegu zamkniętym i chcą rozszerzać ich stosowanie w swoich firmach zastępując problematyczny plastik opakowaniami bardziej przyjaznymi środowisku oraz już dziś przygotować się na nadchodzące zmiany. Kolejnym aspektem jest rosnąca świadomość i oczekiwania konsumentów w zakresie odpowiedzialnego środowiskowo biznesu – dodaje Reinier Schlatmann. 

Fabryka będzie także korzystać z odzysku ciepła z maszyn produkcyjnych i podczyszczalni ścieków.

Najnowocześniejsze maszyny spełniają wszelkie normy w zakresie zużycia energii oraz pozwalają na redukcję odpadów. Do podlewania terenów zielonych będzie zbierana deszczówka, a pracownicy będą mogli korzystać ze stacji ładowania samochodów elektrycznych – dodaje Krzysztof Sadowski.

Oficjalne otwarcie fabryki nastąpi 15 września 2022 roku.

Rozwiązania zastosowane m.in. w zakładzie mają pomóc firmie DS Smith wyeliminować z półek sklepowych nawet miliard opakowań z tworzyw sztucznych do 2025 roku. W myśl zasad gospodarki o obiegu zamkniętym, najlepszy odpad to taki, który w ogóle nie zostanie wyprodukowany. Natomiast jeśli już dany produkt powstaje, dobrze, aby jego opakowanie po prostu… znikło. Oprócz dużego zakładu w Bełchatowie takie rozwiązania oferuje m.in. polski start-up Znika. 

ZNIKAjące opakowania z naturalnych składników

Polski start-up ZNIKA stworzył naturalne opakowania z bioplastiku, które podlegają procesowi kompostowania, dzięki czemu mogą być wykorzystywane dalej jako nawóz. Autrami pomysłu jest grupa aktywistów i specjalistów do zrównoważonego rozwoju i ekologii. W zespole działają osoby zajmujące się inżynierią materiałową oraz biotechnologią. Specjalizują się w materiałach biopolimerowych, dzięki czemu ich opakowania są kompostowalne.

Proces kompostowania wykorzystuje wilgoć, mikroorganizmy i temperaturę, żeby rozłożyć opakowania kompostowalne w kilka lub kilkanaście tygodni (zależnie od rodzaju i grubości materiału).

Opakowanie kompostowalne to takie, które w trakcie procesu kompostowania rozkłada się na materię organiczną (biomasa, woda, dwutlenek węgla). Bardzo ważne jest to, że opakowanie kompostowalne nie zostawia po sobie żadnych substancji toksycznych lub mikroplastiku, więc może być później użyte jako biohumus do rolnictwa lub ogrodnictwa.

Jakie produkty oferuje polski start-up?

źródło i zdj. główne: mat. prasowe DS Smith

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.