Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

UE: Rekord produkcji energii słonecznej. Polska z największym przyrostem

UE: Rekord produkcji energii słonecznej. Polska z największym przyrostem

W okresie letnim 2022 roku kraje Unii Europejskiej wyprodukowały 99.4 TWh energii ze słońca. To przełożyło się na pokrycie 12% zapotrzebowania energetycznego, ustanawiając nowy rekord produkcji energii ze słońca. Krajem, w którym odnotowano największy przyrost energii słonecznej od 2018 roku była Polska. Łącznie ilość wyprodukowanej energii pozwoliła oszczędzić miliardy m3 importowanego gazu o wartości 29 mld euro. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Rekord produkcji energii słonecznej w UE 

W szczytowym okresie letnim 2022 roku – od maja do sierpnia – kraje Unii Europejskiej wyprodukowały 99.4 TWh energii słonecznej, co ustanowiło nowy rekord pokrycia zapotrzebowania. Oznacza to wzrost o 28% w porównaniu do poprzedniego roku. Energia ze słońca odpowiadała za 12,2% całkowitej produkcji energii elektrycznej. Tuż za nimi znalazła się energia wiatrowa (11,7%) oraz energia wodna (11%). 

W 2022 roku aż 18 spośród wszystkich krajów UE pobiło swoje dotychczasowe rekordy produkcji energii ze słońca. Jednym z nich była Polska. 

Polska z największym przyrostem energii ze słońca 

W porównaniu do 2018 r., Polska zwiększyła produkcję energii słonecznej o 26 razy. Był to największy przyrost produkcji w całej Unii Europejskiej. Tego roku OZE radziły sobie w Polsce wyjątkowo dobrze. 19 czerwca odnawialne źródła energii dostarczyły 10 GW mocy, ustanawiając nowy rekord udziału w polskiej energetyce. Wówczas fotowoltaika wyprodukowała aż 6,2 GW. W ciągu całego okresu letniego energia z fotowoltaiki stanowiła 8,1% wyprodukowanej energii w Polsce. 

Największy udział w produkcji energii słonecznej w UE miały Holandia (23%), Niemcy (19%) oraz Hiszpania (17%). To już drugi rok z rzędu, gdy Niderlandy obejmują prowadzenie, pomimo względnie niewielkiego napromieniowania. 

Słońca pozwoliło zaoszczędzić import gazu

Gdyby nie rekordowy udział słońca w produkcji energii elektrycznej, UE musiałaby dokupić około 20 mld m3 gazu. Przy obecnych, sięgających kolejnych rekordów cenach gazu wyniosłoby to 29 mld euro. 

Źródła odnawialnej energii są kluczowe nie tylko w perspektywie rozwoju gospodarczego czy łagodzenia zmian klimatu, ale także zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego w kryzysie zaostrzonym inwazją Rosji na Ukrainę. 

Każdy megawat energii wytwarzanej przez energię słoneczną i odnawialne źródła energii to mniej paliw kopalnych, których potrzebujemy z Rosji. Energia słoneczna oferuje bezpośrednie obniżenie cen energii europejskim gospodarstwom domowym i przemysłowi. Ponieważ europejscy przywódcy zastanawiają się nad środkami nadzwyczajnymi w związku z tym bezprecedensowym kryzysem gazowym, muszą rozważyć przyjęcie krajowych programów rozwoju energii słonecznej już teraz, wykorzystując fundusze dostępne w ramach Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności skomentowała raport Suszy Acke z SolarPower Europe. 

Nieco ponad miesiąc temu państwa Unii Europejskiej osiągnęły konsensus w sprawie ograniczenia zużycia gazu ziemnego o 15% od sierpnia 2022 roku. Unijne porozumienie ma łagodzić możliwe ryzyko przerwania dostaw z Rosji, skąd Europa importuje 40% tego surowca. 

Powód do szczęścia? Nie do końca… 

Chociaż przyrost udziału energii słonecznej jest imponujący, według autorów raportu analityków EMBER, czyli niezależnej organizacji prowadzącej badania i analizy na temat energetyki, to za mało, aby sprostać celom, które postawiła przed sobą Unia Europejska. Obecne tempo wdrażania energii z OZE jest niewystarczające, aby porzucić rosyjskie paliwa kopalne i spełnić zobowiązania klimatyczna. 

W ramach planu REPowerEU, Komisja Europejska chce zwiększyć skalę i przyspieszyć proces wdrażania odnawialnych źródeł w sektorze energetycznym, przemyśle, budownictwie i transporcie. W tym celu zaproponowała zmianę celów na 2030 rok ustanowionych w pakiecie Fit for 55 – podwyższenie udziału OZE w produkcji energii z 40% do 45%. 

Nie ma jednak wątpliwości, co do tego, że energia słoneczna przynosi chwilową ulgę w kryzysie energetycznym. To kolejny dowód na to, że inwestycje w fotowoltaikę oraz inne źródła energii są skuteczną metodą na utrzymanie stabilnego dostępu do energii i zapewnienie niskich cen. 

Źródło: ember-climate.org

Fot. główna: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.