Odnawialne źródła energii opłacają się bardziej niż gaz

Odnawialne źródła energii opłacają się bardziej niż gaz

Gaz nie jest już opłacalnym przejściowym źródłem energii. Według analizy TransitionZero, koszty przejścia z węgla na odnawialne źródła energii są znacznie mniejsze, a w dodatku zmniejszają ryzyko kryzysu na rynku energetycznym. 

Odnawialne źródła energii tańsze niż gaz 

Badania przeprowadzone przez firmę analityczną TransitionZero dowodzą, że odnawialne źródła energii powinny być priorytetem. Nie tylko z potrzeby ograniczania emisji gazów cieplarnianych. Zgodnie z wnioskami analizy, przejście z węgla na czystą energię jest tańsze w porównaniu do wycofania węgla na rzecz gazu. 

To spowodowane jest gwałtownie rosnącymi cenami paliw kopalnych w ostatnich miesiącach, a jednoczesnych spadkach kosztów odnawialnych źródeł energii oraz magazynów. 

Analiza TransitionZero opiera się na notowaniach cen emisji dwutlenku węgla w przypadku przejścia z węgla na czyste źródła energii oraz węgla na gaz. 

ev sustainability digital ad 300x250 921167513 PL final jun28 1
ev sustainability digital ad 750x200 949073423 PL PL Aug22 final 1

Opierając się na globalnej średniej pochodzącej z C3PI, cena emisji dwutlenku węgla wymagana do przejścia z węgla na gaz wynosiła do tej pory średnio 235 USD t CO2 w 2022 r., Podczas gdy cena emisji dwutlenku węgla do przejścia z istniejącego węgla na nowy fotowoltaika lub lądowy wiatr plus magazynowanie baterii wynosiła zaledwie -62 USD/t CO2. Stanowi to nadzwyczajny spadek o 99% od 2010 rokuczytamy w podsumowaniu wyników

Ceny gazu i węgla biją rekordy 

W ostatnich miesiącach ceny paliw kopalnych poszybowały wysoko w górę. Za węgiel trzeba zapłacić już dwa razy więcej niż w styczniu 2021 roku. Gaz pobił ten rekord na głowę – jego cena zwiększyła się pięciokrotnie w porównaniu do poprzedniego roku. 

Czy aktualne ceny węgla oraz gazu stwarzają wyjątkową szansę dla rozwoju odnawialnych źródeł energii?

Komu OZE opłaca się najbardziej? 

Scenariusz, który zakłada wycofanie węgla z obiegu na rzecz implementacji odnawialnych źródeł energii, jest wyjątkowo korzystny dla krajów europejskich. To wynika z gwałtownie rosnących cen emisji dwutlenku węgla w związku z systemem EU ETS, a także inwazji Rosji na Ukrainę, która wywołała chaos na rynku energetycznym i doprowadziła do wyraźnego wzrost cen węgla oraz gazu. 

Gorzej sytuacja wygląda w krajach Azji Południowo-Wschodnie np. Indonezja, Filipiny, Wietnam, gdzie OZE są dopiero rozwijanym sektorem przemysłu, a krajowi producenci węgla i gazu otrzymują dotacje. 

ALbwbTtHJiSQE3zx dsunuZ1iX3FQGrDDRjw7cTn5Kq4hd6VwctfVnWn5gjp B8mTk5YLUOdz03Z1zmsaSrkgrYdBTlE8hw9dpSqw5E 7T6lY3pbQVogyczd1BFbFObM40QdIjURZ72PKQjX2w
Źródło danych: TransitionZero

Pomimo tego, wszystkie regiony poddane analizie wykazują wyraźną tendencję spadku kosztów transformacji energetycznej, która zakłada odnawialne źródła energii jako cel w porównaniu do przejścia z węgla na gaz. 

Czysta energia zmniejsza ryzyko kryzysu energetycznego 

Zgodnie z wynikami analizy TransitionZero odnawialne źródła energetyki mają jeszcze jedną, znaczącą korzyść – gwarantują większą odporność na kryzys energetyczny. 

Ceny paliw kopalnych są uzależnione od sytuacji geopolitycznej, łańcucha dostaw, regulacji rynkowych czy cykli inwestycyjnych. To sprawia, że energetyka oparta na węglu i gazie jest znacznie mniej stabilna. 

W tym świetle niskoemisyjne technologie zapewniają większe bezpieczeństwo energetyczne. A w dodatku zmniejszają ryzyko związane ze zmianami klimatu, które także mogą potencjalnie wpłynąć na infrastrukturę paliw kopalnych w przyszłości. 

Źródło: TransitionZero

Fot. główne: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.