Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Solar Energy Expo za nami! O czym rozmawiała branża?

Solar Energy Expo za nami! O czym rozmawiała branża?

Rynek odnawialnych źródeł energii ma się bardzo dobrze, czego dowodem mogą być międzynarodowe targi przemysłu odnawialnych źródeł energii Solar Energy Expo. Prawie stu wystawców z branż fotowoltaika, technologie solarne i pompy ciepła, pozyskiwanie energii i elektrownie słoneczne i tysiące odwiedzających.

Reklama

Wspólny cel – niższe koszty energii

Podczas Solar Energy Expo wystawcy z Polski i z zagranicy zaprezentowali swoje produkty oraz rozwiązania dla branży. Mieliśmy okazję zobaczyć sprzęt z zakresu energii słonecznej, wiatrowej, wodnej, geotermalnej, biomasy i elektromobilności. Wśród wystawców byli m.in. Budmat, Centrum Badawcze PAN KEZO, ELMECH, Energa Obrót, Prosolis, Sun Roof, KG Construction.

Głównym partnerem wydarzenia była firma Columbus.

– W obecnej sytuacji geopolitycznej odnawialne źródła energii nabierają jeszcze większego znaczenia. Już nie chodzi tylko o kwestie klimatyczne, ale także o bezpieczeństwo dostaw energii. Uważam, że wydarzenia takie jak Solar Energy Expo są bardzo potrzebne, dlatego tu dziś jesteśmy. Cała branża energetyczna potrzebuje networkingu, dyskusji, synergii działań, a także zrozumienia, że na końcu jest wspólny cel dla wszystkich – niższe koszty energii dla odbiorców końcowych przy zapewnieniu bezpieczeństwa dostaw powiedział nam Damian Różycki, prezes zarządu Columbus Obrót w Grupie Columbus Energy.

aktualne zdjecie portal 1800x900 7 3
Solar Energy Expo – stoiska wystawców na targach

Czas na dyskusję

W czasie targów odbywała się również konferencja PIME Energy Summit. Podczas czterech paneli dyskusyjnych eksperci i przedstawiciele branży rozmawiali o teraźniejszości i przyszłości energetyki w Polsce. Najwięcej emocji wzbudził panel „Energetyka: biznes i polityka”. Jego uczestnicy zastanawiali się co blokuje rozwój OZE, a co stoi na przeszkodzie elastyczności systemu i zmniejszenia śladu węglowego polskich produktów.   

Wojciech Cetnarski, Wiceprezes Zarządu PSEW i Prezes Zarządu WENTO zwrócił uwagę, że transformację energetyczną naszego kraju blokują regulacje.

Jeśli nie zmienimy procedury pozowleniowej to z pomysłami na transformację energetyki nigdzie nie dojdziemykomentował Wiceprezes Zarządu PSEW.

Damian Różycki z Columbus Energy apelował o uwolnienie mocy!

Uwolnijmy moce przyłączeniowe odsiewając projekty, które nie są realizowane, które się nie wybudują w ciągu najbliższych 2 lat. Te projekty powinny poczekaćwyjaśniał Damian Różycki.

Natomiast Piotr Maciołek, Wiceprezes Zarządu POLENERGIA podkreślał znaczenie bilansowania energii i możliwość wykorzystywania nadwyżek energii do procesów technologicznych w innych branżach, co ustabilizuje sieć.

– Energetyka odchodzi od zasobów kopalnych. Energetyka staje się obywatelska. Najbardziej zasadne jest ograniczenie roli państwa do regulatoradodał Piotr Maciołek.

 Kolejne spotkanie branży za rok.

źródło: materiały własne, solarenergyexpo.com

zdjęcia: własne, grafika: solarenergyexpo.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.