Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Rekordowy udział OZE w polskiej energetyce. Niskoemisyjne źródła energii pokryły aż 67% zapotrzebowania

rekordowy udział OZE w polskiej energetyce

Rekordowy udział OZE w polskiej energetyce. Niskoemisyjne źródła energii pokryły aż 67% zapotrzebowania

19 czerwca odnawialne źródła energii dostarczyły ponad 10 GW mocy. To rekordowy udział OZE w polskiej energetyce. Największa ilość czystej energii zapewniła fotowoltaika. Jak wpłynęło to na ceny energii elektrycznej? 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

OZE pokryły aż 67% zapotrzebowania energetycznego 

Według analiz Wysokiego Napięcia, 19 czerwca 2022 roku odnawialne źródła energii zagwarantowały rekordową ilość zapotrzebowania energetycznego Polski. Między godziną 14:00 a 15:00 tego dnia odnawialne źródła energii zapewniły 10GW, co wyniosło aż 67% zapotrzebowania na moc w całej Polsce. Najwięcej czystej energii wygenerowała fotowoltaika – aż 6,2 GW. Na drugim miejscu znalazły się farmy wiatrowe, które zapewniły 4,6 GW mocy. 

W ciągu całego dnia elektrownie fotowoltaiczne zapewniły 55,33 GWh, a energia wiatrowa 61,32 GWh.  

8PqjGDRPtb82Omj8uWw1tyhZd4MEE1kM7xuM1nSRuw8JF1E9j3gcBR7t5Tq6pHJ PEtT4cpoKkyAKW89h0RY05QL5rEKZ68FX7AmGX0n5zFnX3kyZEtuNFBZ1sJJGVIID chhR1dCz KmnQ8sg
Źródło danych: Instrat/ENTSO-E

Ile węgla zaoszczędziliśmy? 

Rekordowy udział OZE w niedzielę 17 czerwca sprawił, że oszczędzono przed spaleniem ponad 1200 wagonów z węglem, a tym samym nie wyemitowano niemałej ilości gazów cieplarnianych. Według EIA spalenie 1 tony węgla kamiennego wiąże się z uwolnieniem ponad 2,5 ton dwutlenku węgla.

Zapasy węgla przy elektrowniach i w całym kraju wciąż utrzymują się na niskim poziomie (w niektórych elektrowni poniżej wymaganego prawem minimum, za niedotrzymanie którego grozi im kara), a tylko w niedzielę OZE pozwoliły ograniczyć jego zużycie o ponad 60 tysięcy ton, czyli ponad 1200 wagonów z tym surowcem (których to, zresztą, także dziś na rynku brakuje)wyjaśnia Wysokie Napięcie

Odnawialne źródła energii sprawiły, że ceny energii spadły 

W dalszej części analizy na portalu Wysokie Napięcie czytamy, że moc wygenerowana przez odnawialne źródła energii ceny prądu w Polsce 19 czerwca spadły do 117.7 euro/MWh. W momencie największego udziału OZE w produkcji mocy cena wyniosła 53 euro/MWh. Dla porównania, dzień wcześniej energia elektryczna kosztowała ponad 160 euro/MWh. 

Pierwszy kwartał 2022 roku nie był najlepszym okresem dla portfeli Polaków i Polek. Cena za energię elektryczną była wówczas najwyższa od 12 lat i podrożała aż o o 229,30 zł za MWh w stosunku do poprzedniego roku. A koszty energii nie przestały rosnąć. 

Ceny energii elektrycznej w kontraktach giełdowych osiągnęły prawie PLN 1000/MWh, a średni poziom od początku roku to PLN 701/MWhpoinformowało Biuro Maklerskie PKO 10 maja 2022 roku. 

Jeśliby taki poziom utrzymał się w kolejnej części roku ceny energii elektrycznej w taryfie G w 2023 powinny wzrosnąć o ok 70%.

Ceny prądu ciągle rosną – co na to rządzący? 

Już na początku roku wybrzmiały apele do rządzących o pilne działania w sprawie obniżenia kosztów energii. Sytuację rynku energetycznego pogorszyła inwazja Rosji na Ukrainę, a świadom tego jest nawet sam prezydent: 

Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że uderzają (ceny prądu) w państwa portfele. Ceny energii elektrycznej, ceny gazu, ceny paliw, myślę tutaj przede wszystkim o benzynie, o oleju napędowymmówił Andrzej Duda na początku miesiąca.

Ale są to po prostu trendy na giełdach światowych. To są ceny, które dyktowane są poza naszymi granicami i nasz wpływ jest naprawdę bardzo niewielki dodał prezydent

Takie dni, jak 17 czerwca udowadniają, że państwo może mieć wpływ na obniżenie rachunków Polek i Polaków, a odpowiedzią jest transformacja energetyczna.Co więcej, według badań przeprowadzonych przez TransitionZone odnawialne źródła energii są najbardziej opłacalnym sposobem na wycofywanie węgla z obiegu.

  • Raport: czysta energia zmniejsza ryzyko kryzysu energetycznego i wzrostów cen.  

Jak obniżyć koszty rachunków za prąd? 

Najlepszym sposobem na tani prąd jest inwestycja w odnawialne źródła energii. Chociaż większość nadziei spoczywa na rozwoju fotowoltaiki, nowe badania pokazują, że obniżenie rachunków za energię elektryczną w Polsce mogą przynieść także farmy wiatrowe: 

Źródło: Wysokie Napięcie

Fot. główne: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.