Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

ZNIKA – polski start-up stworzył ZNIKAjące opakowania z naturalnych składników

ZNIKA - polski start-up stworzył ZNIKAjące opakowania z naturalnych składników

ZNIKA – polski start-up stworzył ZNIKAjące opakowania z naturalnych składników

Polski start-up ZNIKA stworzył naturalne opakowania z bioplastiku, które podlegają procesowi kompostowania, dzięki czemu mogą być wykorzystywane dalej jako nawóz. Na czym polega fenomen tego rozwiązania?

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

ZNIKAjące opakowanie

ZNIKA to grupa aktywistów i specjalistów do zrównoważonego rozwoju i ekologii. W zespole działają osoby zajmujące się inżynierią materiałową oraz biotechnologią. Specjalizują się w materiałach biopolimerowych, dzięki czemu ich opakowania są kompostowalne.

Pasja polskiego start-upu poparta jest dowodami naukowymi i praktyką rynku. Najnowsze technologie opakowaniowe pomagają zredukować ślad środowiskowy małych i średnich firm, z którymi współpracuje ZNIKA.

opakowania
Opakowanie ZNIKA, źródło: znika.pl

– Produkujemy oraz dystrybuujemy opakowania ekologiczne oraz etykiety roślinne dla biznesu. Pomagamy firmom zrezygnować z plastikowych opakowań na rzecz materiałów z roślinmówią o swojej misji członkowie start-upu, w skład którego wchodzą Ewelina Pieńkosz, Paulina Pepera, Barbara Madej, Dominika Kuta oraz Michał Kruszyński.

Z czego ZNIKA produkuje swoje biodegradowalne opakowania?

Co zamiast plastiku?

Proces kompostowania wykorzystuje wilgoć, mikroorganizmy i temperaturę, żeby rozłożyć opakowania kompostowalne w kilka lub kilkanaście tygodni (zależnie od rodzaju i grubości materiału).

Opakowanie kompostowalne to takie, które w trakcie procesu kompostowania rozkłada się na materię organiczną (biomasa, woda, dwutlenek węgla). Bardzo ważne jest to, że opakowanie kompostowalne nie zostawia po sobie żadnych substancji toksycznych lub mikroplastiku, więc może być później użyte jako biohumus do rolnictwa lub ogrodnictwa.

Opakowania i etykiety ZNIKA powstają z ekologicznych materiałów dostępnych na rynku. Do produkcji opakowań najczęściej używane są kompostowalne materiały, stworzone ze składników takich jak:

 • PLA (biodegradowalny kwas polimlekowy, który zastępuje konwencjonalny plastik),
 • celuloza (pulpa celulozowa),
 • skrobia z trzciny cukrowej,
 • skrobia kukurydziana,
 • papier z recyklingu,
 • papier z trawy surowej.

Jakie produkty oferuje polski start-up?

Wśród produktów ZNIKA zwrócić uwagę m.in. na:

 • foliopaki kompostowalne – idealne dla branży eCommerce i do wysyłki
 • kompostowalne saszetki produktowe – dla branży modowej
 • ekologiczne taśmy klejące – do wysyłki i pakowania produktów
 • etykiety z trawy surowej – zużywające 99% mniej wody niż standardowe etykiety
 • etykiety z odpadów z winogron – nadające produktom ekologiczny wygląd

Jeśli interesują Cię produkty polskiego start-upu, zajrzyj na stronę zespołu

Dlaczego rozwiązania ZNIKA są ważne dla ochrony środowiska? Alternatyw dla biodegradowalnych i kompostowalnych materiałów nie ma wiele, a jedną z nich jest spalanie śmieci w zakładach termicznego przekształcania odpadów. Chociaż w Polsce powstaje coraz więcej tego typu obiektów, ekolodzy, m.in. z ugrupowania Towarzystwo na rzecz Ziemi, zaciekle walczą z budową nowych spalarni.

Dlaczego to dobry moment na inwestycje w kompostowalne opakowania?

Świadomość społeczna rośnie, a razem z nią rosną wymagania względem biznesu. Ekologiczne alternatywy dla plastiku są świetnym kierunkiem inwestycyjnym, w szczególności, jeśli weźmie się pod uwagę kolejne antyplastikowe legislacje Unii Europejskiej. Powoli acz systematycznie, plastik będzie coraz mniej popularny, więc potrzebujemy bardziej ekologicznych możliwości na pakowanie produktówpowiedział Michał Kruszyński, CEO ZNIKA.

Artykuł jest częścią serii, w której promujemy ekobohaterów. Poznaj więcej takich historii!

źródło i zdj. główne: znika.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.