Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Wielkoskalowe pompy ciepła zasilą Kraków ekologicznym ciepłem ze ścieków. Ważna umowa już podpisana

Wielkoskalowe pompy ciepła zasilą Kraków ekologicznym ciepłem ze ścieków. Ważna umowa już podpisana

Wielkoskalowe pompy ciepła zasilą Kraków ekologicznym ciepłem ze ścieków. Ważna umowa już podpisana

Krakowska elektrociepłownia zawarła umowę, na mocy której w Krakowie mają powstać w przyszłości wielkoskalowe pompy ciepła. Na czym polega technologia odzyskiwania ciepła ze ścieków, która może zasilić drugie największe miasto w Polsce?

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Wielkoskalowe pompy ciepła zasilą Kraków

Należąca do PGE Energia Ciepła krakowska elektrociepłownia oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zawarły umowę o współpracy. Na jej mocy w przyszłości możliwe będzie uruchomienie jednostek wytwórczych w oparciu o wielkoskalowe pompy ciepła. Porozumienie zmierza do powołania spółki odpowiedzialnej za realizację tego zadania. 

mpec
Umowa została podpisana podczas konferencji prasowej w Międzyzdrojach podczas XXVI Forum Ciepłowników Polskich, źródło: pgeenergiaciepla.pl

Nowe projekty inwestycyjne mają na celu przede wszystkim zwiększyć udział niskoemisyjnych i ekologicznych źródeł produkcyjnych w procesie wytwarzania ciepła. Dotychczasowa współpraca z MPEC to niezawodność miejskiego systemu ciepłowniczego, a dzisiaj zapisujemy nową kartę w historii tej współpracy, która zapewni nie tylko pewność dostaw w przyszłości, ale również innowacje w zakresie rozwoju ciepłownictwa. Współpraca z MPEC to bezpieczeństwo energetyczne dla mieszkańców Krakowadodaje Mariusz Michałek, dyrektor krakowskiej Elektrociepłowni PGE Energia Ciepła.

Umowa o współpracy obejmuje powołanie nowej spółki, której zadaniem będzie zaprojektowanie, wybudowanie i eksploatacja instalacji złożonej z pompy ciepła, wykorzystującej ścieki jako dolne źródła ciepła oraz opcjonalnych jednostek kogeneracyjnych w celu zasilania miejskiej sieci ciepłowniczej w Krakowie. Na czym polega ta technologia?

Ciepło ze ścieków w Krakowie

Odzyskiwanie energii ze ścieków jest przykładem zastosowania tzw. ciepła odpadowego, czyli niewykorzystanej energii powstającej przy okazji innych procesów. Takie rozwiązanie przynosi same korzyści, m.in. zmniejsza zależność miejskiej sieci ciepłowniczej od innych źródeł energii, w tym szkodliwych dla środowiska paliw kopalnych.

– Dużą szansę na poprawę bilansu energetycznego, a tym samym procesów dekarbonizacji krakowskiego ciepłownictwa upatrujemy w docelowym wykorzystywaniu ciepła odpadowego między innymi z oczyszczalni ścieków. Ścieki będące „odpadem” ze względu na ich ilość oraz temperaturę są ogromnym potencjałem energetycznym. Proces technologiczny odzysku energii cieplnej ze ścieków przy użyciu pomp ciepła, da dodatkową szansę na zasilenie miejskiej sieci ciepłowniczej powiedział Marian Łyko, prezes zarządu MPEC.

Pompa pobiera ciepło ze ścieków, które w przeciwnym razie zostałoby zmarnowane. Takie działanie jest elementem gospodarki o obiegu zamkniętym, czyli pełnego wykorzystywania dostępnych zasobów w powtarzalnym cyklu.

Celem nadrzędnym jest proces dekarbonizacji systemu ciepłowniczego, który przyczyni się do poprawy jakości powietrza w Krakowie. Dodatkowo realizacja projektu wpisuje się w założenia polityki Miasta Krakowa, ukierunkowanej na osiągnięcie neutralności klimatycznej miasta do 2050 roku.

Podobne projekty przynoszą korzyści dla środowiska na całym świecie.

Energia z kanalizacji na świecie

Duńska firma Aalborg CSP stworzyła pompę ciepła na amoniak, która zapewni ciepło dla miasta Frederikssund w Danii. 

Wielkoskalowa pompa ciepła o mocy 2,5 MW zlokalizowana w duńskim mieście Frederikssund posłuży do odzyskania energii cieplnej z oczyszczonych ścieków. Urządzenie pobiera ciepło ze ścieków, których temperatura zmienia się w ciągu roku. Następnie podgrzewa wodę do 70° C, a ta trafia do lokalnego systemu ciepłowniczego miasta. Stosunkowa wysoka temperatura wyjściowa wody sprawi, że pompa stanie się stabilnym źródłem ciepła dla mieszkańców Frederikssund.

W Krakowie funkcjonują także inne ekologiczne technologie, m.in. Ekospalarnia, która dostarcza miastu prąd i ciepło ze spalania odpadów. Termiczne zakłady przetwarzania odpadów mierzą się jednak także z krytyką ze strony ekologów. 

źródło: pgeenergiaciepla.pl, zdjęcie: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.