Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

W Polsce za ponad 50 mln € powstaje zakład recyklingu baterii aut elektrycznych, jeden z pierwszych w UE

W Polsce za ponad 50 mln € powstaje zakład recyklingu baterii do aut elektrycznych, jeden z pierwszych w UE

W Polsce za ponad 50 mln € powstaje zakład recyklingu baterii aut elektrycznych, jeden z pierwszych w UE

W Polsce powstaje jeden z pierwszych w Unii Europejskiej zakładów recyklingu baterii do aut elektrycznych. Pożyczka w wysokości 52 mln euro przeznaczona na budowę placówki pokryje także koszt instalacji fotowoltaicznej, która zasili obiekt. Zakład zajmie się ponadto produkcją metali szlachetnych, które posłużą do konstruowania nowych baterii. 

BANER MOBILEB1
Reklama

Zakład recyklingu baterii w Polsce

Transformacja energetyczna w Europie i na świecie wymaga szybkiego rozwoju technologii magazynowania energii. Produkcja baterii nie może jednak odbijać się na ochronie środowiska, zatem potrzebne są placówki podejmujące się recyklingu akumulatorów. Polska zaczyna zajmować na tym dynamicznie rozwijającym się rynku coraz ważniejszą pozycję, czego dowodem jest kolejna realizowana w naszym kraju inwestycja tego typu, tym razem na Śląsku. 

Inwestycję w Zawierciu realizuje spółka Elemental Strategic Metals. Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju na budowę zakładu recyklingu baterii na Śląsku przyznał pożyczkę w wysokości 52 mln euro. Kwota zostanie przeznaczona także na instalację fotowoltaiczną, która zasili obiekt. Grupa Elemental Holding buduje na Śląsku zakład, w którym recyklingowi będą poddawane:

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama
  • zużyte akumulatory litowo-jonowe do pojazdów elektrycznych,
  • baterie z laptopów, telefonów komórkowych i innych urządzeń,
  • katalizatory. 

W procesie recyklingu urządzeń elektronicznych w Zawierciu odzyskiwane będą takie pierwiastki jak:

  • lit,
  • kobalt,
  • platyna,
  • pallad,
  • rod.
ESM8
Wizualizacja zakładu w Zawierciu

Zakład będzie produkował ponadto metale szlachetne, a także inne materiały, które posłużą jako wsad do produkcji nowych baterii. Założenie jest proste – działania w zgodzie z zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym. 

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Zamknięty obieg surowców

Ponowne wykorzystanie pierwiastków i metali szlachetnych to także szansa na skrócenie łańcucha dostaw – znika bowiem konieczność sprowadzania minerałów z odległych miejsc na całym świecie. Ograniczenie transportu tego typu to kolejna korzyść dla klimatu i środowiska.

Budowa zakładu w Zawierciu jest niezwykle ważną inwestycją bateryjną w Polsce, która w dodatku jest jedną z pierwszych w całej Europie. Nasz projekt powstaje w oparciu o wszelkie standardy środowiskowe i ma na celu wsparcie odpowiedzialnego zarządzania ograniczonymi zasobami w gospodarce o obiegu zamkniętym poprzez recykling metali z grupy platynowcówpodkreśla Paweł Jarski, Prezes Elemental Holding

Zakład może rozpocząć działalność już w przyszłym roku. Głównym obszarem działalności placówki będzie przetwarzanie baterii do aut elektrycznych. Recykling akumulatorów litowo-jonowych to nowy i stale rozwijający się rynek, o który walczą firmy z całego świata. Budowie zakładu przetwórczego Grupy Elemental Holding sprzyja obecność specjalnej strefy ekonomicznej.

Osiągnęliśmy kolejny kamień milowy w jednym z najbardziej ambitnych projektów komercyjnych w Europie, mającym na celu zmniejszenie emisji, a także wsparcie rozwoju e-mobilności i gospodarki o obiegu zamkniętym na całym kontynencie.

Recykling i ponowne wykorzystanie metali z akumulatorów samochodowych doprowadzi do oszczędności węgla nawet o 98% w porównaniu do korzystania z pierwotnych źródeł. Dlatego ten projekt postrzegany jest jako kluczowy element przejścia na gospodarkę niskoemisyjnąkomentował decyzję o lokalizacji nowego zakładu Michał Zygmunt, wiceprezes Elemental Holding.

Inwestycja w Zawierciu nie jest pierwszą tego typu w ostatnim czasie. Niedawno, tym razem na Dolnym Śląsku, placówkę zajmującą się przetwarzaniem baterii otwarła firma z Azji Wschodniej. 

Koreańczycy recyklingują baterie w Polsce

Południowokoreański producent stali Posco Holdings zakończył budowę zakładu recyklingu zużytych baterii w Bukowicach. Placówka ma przetwarzać rocznie nawet 7 tysięcy ton odpadów. Zakład recyklingu baterii początkowo miał być zlokalizowany w Złotoryi. Protest mieszkańców, którzy obawiali się skażenia środowiska, doprowadził jednak do przeniesienia placówki do innej miejscowości.

Zakład w Bukowicach przetwarza akumulatory z największej fabryki baterii na świecie, która zlokalizowana jest pod Wrocławiem.

źródło i zdj. główne: mat. prasowe Elemental Holdings/ Elemental Strategic Metals

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.