1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Koreańczycy zbudowali w Polsce zakład recyklingu baterii. Rocznie przetworzy 7 tysięcy ton odpadów

Koreańczycy zbudowali w Polsce zakład recyklingu baterii. Rocznie przetworzy 7 tysięcy ton odpadów

Koreańczycy zbudowali w Polsce zakład recyklingu baterii. Rocznie przetworzy 7 tysięcy ton odpadów

Południowokoreański producent stali Posco Holdings zakończył budowę zakładu recyklingu zużytych baterii na Dolnym Śląsku. Placówka ma przetwarzać rocznie nawet 7 tysięcy ton odpadów.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Koreański zakład recyklingu w Polsce

Zakład zlokalizowany jest w Bukowicach, niedaleko Brzegu Dolnego w województwie dolnośląskim. Zużyte akumulatory i resztki odpadów pozostałych po produkcji baterii zostaną tam rozdrobnione na sproszkowaną czarną masę. Proszek zostanie następnie wysłany do innego działu koncernu Posco, który zajmuje się produkcją środków chemicznych.

Koreański koncern Posco Holdings utworzył polską jednostkę recyklingu baterii w marcu 2022 roku. 

Recykling baterii jest podstawą działalności Posco Group w zakresie materiałów wtórnych. Będziemy stale rozwijać naszą działalność w zakresie recyklingu, aby realizować obowiązki społeczne grupy, a także zwiększać konkurencyjność rynkową w zakresie dostarczania surowcówpowiedział Yoo Byung-ok, który kieruje działem materiałów przyjaznych dla środowiska w Posco Holdings.

Z zakładem recyklingu baterii Posco współpracować będzie lokalna firma SungEel HiTech, która dysponuje własną technologią odzysku materiałów ze zużytych akumulatorów. Nowa placówka koreańskiej firmy ma być ważnym ogniwem w globalnym łańcuchu dostaw i produkcji komponentów.

Ambitne plany Koreańczyków

Zakład ma być odpowiedzialny za recykling wadliwych baterii i modułów litowo-jonowych z fabryki LG Energy Solution Wrocław, największego w Europie producenta baterii dla przemysłu motoryzacyjnego.

Koncern Posco, piąty co do wielkości producent stali na świecie, wszedł na rynek recyklingu baterii w 2010 roku. Do 2030 roku Koreańczycy dążą do zbudowania kompletnego łańcucha wartości zdolnego do produkcji:

  • 300 tys. ton litu,
  • 220 000 ton niklu,
  • 610 000 ton katod,
  • 320 000 ton materiałów anodowych.

Sprzedaż tych surowców ma do końca dekady przynieść firmie przychód w wysokości 32,3 mld $. Oprócz recyklingu baterii, Koreańczycy inwestują w Polsce także m.in. w budowę spalarni śmieci. 

Holding Posco zbudował już spalarnię śmieci w Krakowie, a teraz odpowiedzialny jest za powstanie największego zakładu tego typu w stolicy. 

Zakład recyklingu baterii początkowo miał być zlokalizowany w Złotoryi. Protest mieszkańców, którzy obawiali się skażenia środowiska, doprowadził jednak do przeniesienia placówki do Bukowic.

Chociaż inwestycje związane z recyklingiem odpadów na terenie Polski mogą budzić kontrowersje, odpowiednia technologia może pomóc polskim firmom zająć ważną pozycję na tym wciąż rozwijającym się rynku. 

Polska liderem recyklingu w Europie?

W Polsce powstaje coraz więcej zakładów produkcyjnych baterii dla sektora elektromobilności. Przykładem może być firma z Pruszkowa – Impact Clean Power Technology, która zbuduje fabrykę GigafactoryX. Wraz z powstawaniem większej ilości zakładów, potrzebne będą także lokalne zakłady przetwarzania odpadów, co pozwoli skrócić łańcuch dostaw.

Taka sama sytuacja dotyczy całego sektora odnawialnych źródeł energii. Niektóre polskie firmy twierdzą, że przyjmą każdą ilość śmigieł i paneli fotowoltaicznych. Inne twierdzą, że opracowały własne technologie recyklingu – efektywne środowiskowo i ekonomicznie. Zobacz, jak gospodarka o obiegu zamkniętym rozwija się w branży OZE.

źródło: automotivesuppliers.pl, koreaherald.com, tek.info.pl, zdj. główne – koreaherald.com (Posco Holdings)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.