Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Najgłębiej umocowana farma wiatrowa na świecie powstaje u wybrzeży Szkocji 

Najgłębiej umocowana farma wiatrowa na świecie powstaje u wybrzeży Szkocji 

Najgłębiej umocowana farma wiatrowa na świecie powstaje u wybrzeży Szkocji 

W poniedziałek 22 sierpnia uruchomiona została pierwsza ze 114 turbin na powstającej u wybrzeży Szkocji farmie Seagreen. Właśnie tam zamontowana zostanie najgłębiej umocowana turbina wiatrowa na świecie. Na jaką głębokość sięgną jej fundamenty?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Najgłębiej umocowana farma wiatrowa na świecie

SSE Renewables i Total Energies ogłosiły, że morska farma wiatrowa (MFW) Seagreen położona 27 km od miasta Angus u wybrzeży Szkocji wytwarza już energię odnawialną. Zamontowano na niej właśnie pierwszą ze 114 turbin Vestas.

Po ukończeniu projektu, Seagreen stanie się największą farmą wiatrową w Szkocji. Ma być także najbłębiej umocowaną MFW na świecie. Najgłębszy fundament Seagreen, który zostanie zamontowany w grudniu, sięgnie bowiem aż 59 metrów poniżej poziomu morza. Całkowity koszt budowy największej MFW w Szkocji wyniesie 3 miliardów funtów, czyli 16,5 mld zł.

Seagreen osiągnął do tej pory już wiele kluczowych kamieni milowych, ale zobaczenie, jak ta turbina obraca się na Morzu Północnym i bezpiecznie generuje pierwszą moc, jest fantastycznym osiągnięciem dla wszystkich związanych z projektem.

Projekt już przyniósł korzyści dla lokalnej społeczności, brytyjskiego łańcucha dostaw, a po ukończeniu Seagreen wniesie także znaczący wkład w realizację ambitnych celów Szkocji i Wielkiej Brytanii w zakresie energii odnawialnej mówi Paul Cooley, dyrektor ds. morskiej energetyki wiatrowej w SSE Renewables. 

Całkowita zainstalowana moc MFW Seagreen ma wynieść 1075 megawatów (MW). Po pełnym uruchomieniu morska elektrownia wiatrowa wytwarzać będzie około 5 terawatogodzin (TWh) odnawialnej energii elektrycznej rocznie, co wystarczy do zasilenia 1,6 miliona domów jednorodzinnych.

Ambitne plany związane z energetyką wiatrową na morzu wcielane są nie tylko w Wielkiej Brytanii, chociaż to wyspiarze mogą pochwalić się największą na świecie morską strefą wiatrową.

Miliony domów zasilanych wiatrem

Seagreen ma zasilić docelowo ekwiwalent 1,6 miliona gospodarstw domowych. Dużo, prawda? Jednak w porównaniu do strefy Hornsea Ørsted, także powstającej u wybrzeży Zjednoczonego Królestwa, moc największej szkockiej MFW nie wydaje się aż tak znacząca.

Brytyjski rząd przyznał firmie Ørsted kontrakt na budowę morskiej farmy wiatrowej Hornsea 3. Na pozwolenie czeka jeszcze MFW Hornsea 4. Kiedy farma zostanie uruchomiona, strefa z MFW Hornsea 1, 2 i 3 i 4 będzie miała łączną moc 7,5 GW, co uczyni ją największą na świecie morską strefą wiatrową. Zapewni ona energię dla ok. 5 milionów domów w Wielkiej Brytanii.

Biorąc jednak pod uwagę pojedyncze moce MFW, największy tego typu projekt powstanie na Bałtyku. Szwedzi planują tam budowę morskiej farmy wiatrowej o mocy aż 5,5 GW.

Największa na świecie MFW

Morska farma o nazwie Aurora (na cześć bogini z mitologii rzymskiej) będzie zlokalizowana w szwedzkiej strefie ekonomicznej, około 20 kilometrów od wyspy Gotlandii i 30 kilometrów od wyspy Olandia. Ma składać się z 370 turbin wiatrowych o maksymalnej wysokości aż 370 metrów. Dla porównania Empire State Building ma 381 metrów. 

Morska energetyka wiatrowa rozwija się na świecie niezwykle dynamicznie. Kiedy powstaną pierwsze wiatraki na polskim Bałtyku? Według planów – już w 2026 roku. Najwyższa Izba Kontroli wskazuje jednak na szereg zaniedbań, których przez lata dopuszczał się polski rząd. W ocenie NIKu opieszałość władz RP doprowadziła do trudnej sytuacji energetycznej w Polsce, która nie może polegać jeszcze na własnych mocach wiatrowych zlokalizowanych na morzu.

źródło: electrek.co, sse.com/news-and-views, i zdj. główne – sse.com/news-and-views

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.