Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Firma z Pruszkowa zbuduje wielką fabrykę baterii GigafactoryX

Firma z Pruszkowa Impact Clean Power Technology zbuduje GigafactoryX - najnowszą fabrykę systemów bateryjnych, która ma ułatwić Polakom zajęcie pozycji lidera na europejskim rynku elektromobilności. 

Firma z Pruszkowa zbuduje wielką fabrykę baterii GigafactoryX

Firma z Pruszkowa Impact Clean Power Technology zbuduje GigafactoryX – najnowszą fabrykę systemów bateryjnych, która ma ułatwić Polakom zajęcie pozycji lidera na europejskim rynku elektromobilności. 

BANER MOBILEB1
Reklama

GigafactoryX

W 2021 roku udział Impactu w europejskim rynku baterii do autobusów elektrycznych wynosił ok. 15%. Projekt GigafactoryX zakłada powstanie fabryki baterii dla pojazdów elektrycznych. Nowy zakład ma produkować systemy bateryjne dla transportu publicznego, sektora kolejowego. Powstaną w niej także stacjonarne magazyny energii o pojemności nawet 1 GWh rocznie przeznaczone zarówno dla zawodowej energetyki jak i indywidualnych użytkowników. 

Budowa GigafactoryX będzie wiązała się z zatrudnieniem około 200 nowych pracowników. Inwestycja ma pomóc w zagwarantowaniu bezpieczeństwa dostaw systemów bateryjnych dla największych światowych marek. To ważna informacja w kontekście spodziewanego popytu na magazynowanie energii.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

– Zgodnie z prognozą wiodących firm analizujących rynek szacujemy, że w ciągu najbliższych pięciu lat wzrost popytu na systemy bateryjne w Europie będzie utrzymywał się na dwucyfrowym poziomie – komentuje Filip Jankun dyrektor ds. sprzedaży Impact Clean Power Technology S.A.

Nowe linie produkcyjne będą wysoko zautomatyzowane, co wpłynie na ograniczenie emisji dwutlenku węgla. Spółka ma zadbać również o ekologiczny proces produkcji.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Ekologiczna produkcja baterii

Fabryka będzie zasilana z instalacji fotowoltaicznej stabilizowanej magazynem energii. Magazyn zbudowany zostanie z pozyskanych do recyklingu systemów bateryjnych wykorzystywanych wcześniej w środkach transportu publicznego.

– Główne cele naszej działalności to bezpieczeństwo transportu, szacunek dla środowiska i zaufanie klientów. Chcemy dalej rozwijać firmę w obszarze nowych produktów, a także dywersyfikować działalność i zwiększać moce produkcyjne. Decyzja o rozpoczęciu budowy GigafactoryX potwierdza nasze ambitne plany.

Jestem przekonany, że powstanie zaawansowanego technologicznie zakładu będzie silnym impulsem do rozwoju branży elektromobilności oraz OZE w Polsce i na świecie. GigafactoryX to także kolejny krok w obszarze produkcji energii oraz transformacji transportu publicznego i przemysłu, który pozwoli konsekwentnie redukować emisję CO2. Do tej pory autobusy elektryczne napędzane bateriami z Impactu przejechały ponad 100 mln km co oznacza redukcję dwutlenku węgla na poziomie ok. 115 mln kg CO2
mówi dr inż. Bartek Kras, prezes zarządu i współzałożyciel Impact Clean Power Technology S.A.

Docelowo również połowa surowców wykorzystywanych do produkcji będzie pochodzić z recyklingu. Zakończenie pierwszego etapu inwestycji planowane jest na 2024 rok. Firma przekazała nam informację, że dokładna lokalizacja fabryki powinna być znana za kilka tygodni.

źródło: icpt.pl, zdj. główne – Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.