1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Największy w Europie magazyn ciepła powstaje w Berlinie. To wielki termos

Największy w Europie magazyn ciepła powstaje w Berlinie. To wielki termos

Największy w Europie magazyn ciepła powstaje w Berlinie. To wielki termos

Na terenie elektrowni Reuter West w Berlinie trwają prace. Firma Vattenfall buduje największy w Europie magazyn ciepła. Będzie miał 45 metrów wysokości, 43 metry średnicy, a działaniem przypomina wielki termos.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Największy w Europie magazyn ciepła

Budowa magazynu ciepła rozpoczęła się w styczniu tego roku i jej zakończenie planowane jest już na wiosnę 2023 roku. Po napełnieniu zbiornik pomieści 56 milionów litrów wody ciepłowniczej. Celem tego przedsięwzięcia jest optymalizacja produkcji energii elektrycznej i ciepła. W obliczu trwającej wojny w Ukrainie magazyn pomoże także zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne miasta w przypadku braku dostaw gazu z Rosji. 

Napełnienie imponującego zbiornika ciepłej wody o pojemności odpowiadającej około 350 000 wanien powinno zająć nawet dwa miesiące.

Lepsza kontrola przepływu energii ma także pomóc zmniejszyć emisję CO2.

Wielki termos – jak to działa?

Na górze zbiornika gorąca woda utrzymywana jest w temperaturze 98 ℃. Chłodniejsze warstwy wody poniżej mają temperaturę około 50 stopni. Rurociąg o długości około 400 metrów łączy zbiornik magazynowy z pompownią, gdzie cztery pompy doprowadzają gorącą wodę do zbiornika. 

Przy maksymalnej mocy cieplnej 200 MW magazyn może dostarczać ciepło przez około 13 godzin.

Dostępne nadwyżki energii są przetwarzane na miejscu za pośrednictwem elektrociepłowni i przechowywane w buforze. W przypadku energii wiatrowej pozwala to na niezatrzymywanie pracy turbin wiatrowych, przez co podnosi się wydajność produkcji i dostaw ciepła.

Kolejną zaletą działania wielkiego termosu jest możliwość gromadzenia ciepła odpadowego, czyli niewykorzystywanej energii powstającej przy okazji innych procesów. W Berlinie jest to m.in. ciepło odpadowe ze ścieków.

Co więcej, zbiornik będzie zabezpieczał dostawy ciepła nawet przy bardzo niskich temperaturach dzięki dużej pojemności magazynowej. Pozwoli to na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego miasta, także w przypadku awarii innych zasobów.

25 % wszystkich fundamentów jest wykonanych z betonu pochodzącego z recyklingu, co dodatkowo pomogło zmniejszyć emisję CO2. 

źródło i zdj. główne: group.vattenfall.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.