Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Tani transport publiczny w Niemczech w te wakacje – 9 € za bilet miesięczny na metro, autobusy, tramwaje i pociągi!

Tani transport publiczny w Niemczech

Tani transport publiczny w Niemczech w te wakacje – 9 € za bilet miesięczny na metro, autobusy, tramwaje i pociągi!

Aby zaoszczędzić paliwo i pieniądze w portfelach obywateli oraz przyspieszyć dekarbonizację, Niemcy od 1 czerwca oferują przejazdy regionalnymi kolejami, autobusami i metrem za jedyne 9 € miesięcznie. Tani transport publiczny w Niemczech w te wakacje ma być odpowiedzią na kryzys energetyczny i wojnę w Ukrainie.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Tani transport publiczny w Niemczech w te wakacje

Jeśli właśnie planujesz urlop, być może zainteresuje Cię tani transport publiczny w Niemczech w te wakacje. Aby zmniejszyć swoją zależność od rosyjskiego gazu i ropy po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, Niemcy szukają sposobów na zmniejszenie zużycia paliwa i zachęcenie większej liczby kierowców do korzystania z pociągów i autobusów.

Za rozwiązaniem opowiadała się m.in. partia Zielonych będąca w koalicji rządzącej. Osoby korzystające z transportu w dużych aglomeracjach miejskich, takich jak Berlin czy Hamburg, mogą zaoszczędzić dzięki uldze nawet 100 € miesięcznie.

– Podróżowanie autobusem i pociągiem przez 3 miesiące po 9 euro każdy to ulga zwłaszcza dla osób o niskich dochodach. To ulga nie tylko dla tych, którzy już dużo podróżowali lokalnymi środkami komunikacji miejskiej. To także zaproszenie dla tych, którzy chcą przekonać się do jazdy autobusem komentowała wejście w życie ulgi Katharina Dröge, przewodnicząca grupy parlamentarnej Zielonych.

Niemcy, podobnie jak Polacy, także mierzą się z wysokimi cenami paliw, węgla, gazu i energii. Tani transport publiczny pomoże także chronić środowisko i przyczyni się do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza.

Tani transport publiczny w Niemczech metodą na kryzys

W pierwszym kwartale 2022 roku, średnia cena gazu ziemnego kupowanego w krajach UE wyniosła ponad 439,26 zł/MWh. Oznacza to, że jest ona ponad 5 razy wyższa od tej w analogicznym kwartale roku 2021. Szczególne uzależniona od rosyjskiego gazu jest właśnie gospodarka Niemiecka, która zaspokaja nawet 50% zapotrzebowania na ten surowiec z Federacji Rosyjskiej.

Tani transport publiczny w Niemczech pomoże uniezależnić się od Rosjan, ale to nie wszystko co przewiduje dla swoich obywateli rząd federalny. We wrześniu pracujące osoby dorosłe otrzymają jednorazowy dodatek do zarobków w wysokości 300 euro, który  zrównoważyć ma koszty rosnących rachunków za energię. Osoby prowadzące działalność gospodarczą zapłacą niżśze podatki. Rodzice z małymi dziećmi otrzymają za to 100 euro na każde dziecko. 

Uniezależnienie się od surowców energetycznych może mieć pozytywny efekt właśnie w postaci wzrostu popularności ekologicznego transportu publicznego. Podobne rozwiązanie mogłoby wprowadzić także polskie władze.

– Nacisk kładziony jest na środki społeczne i ekologiczne. Niedroga i przyjazna dla klimatu mobilność nie może i nie pozostanie jedynie chwilowym trendem. Autobusy i pociągi muszą stać się jeszcze bardziej atrakcyjne w mieście i na wsi. W umowie koalicyjnej zgodziliśmy się zatem na zwiększenie środków na transport lokalny również w perspektywie średnioterminowej. Postawiliśmy sobie za cel znaczne zwiększenie liczby pasażerów do 2030 roku powiedziała Katharina Dröge.

Bilety w promocyjnej cenie dostępne są na stronie Deutsche Bahn.

źródło: gruene-bundestag.de, bloomberg.com, zdj. główne – Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.