Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Ceny prądu w Polsce są bardzo wysokie – stwierdził Andrzej Duda. „Musimy przetrwać ten trudny czas”

Ceny prądu

Ceny prądu w Polsce są bardzo wysokie – stwierdził Andrzej Duda. „Musimy przetrwać ten trudny czas”

Ceny prądu w Polsce są bardzo wysokie i wynika to z wojny w Ukrainie – stwierdził we wtorek Prezydent RP Andrzej Duda. Czy ceny prądu w Polsce mogą być niższe?

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Ceny prądu w Polsce są bardzo wysokie

Ceny prądu w Polsce są wysokie – stwierdził to nawet sam prezydent, który we wtorek spotkał się się z mieszkańcami Olesna w województwie opolskim. Podczas spotkania Andrzej Duda powiedział, że ceny prądu rosną z powodu wojny, która prowadzi Rosja przeciw Ukrainie.

– Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że uderzają (ceny prądu) w państwa portfele. Ceny energii elektrycznej, ceny gazu, ceny paliw, myślę tutaj przede wszystkim o benzynie, o oleju napędowymmówił.

Prezydent stwierdził, że rząd robi co może, żeby obniżyć ceny prądu.

Ceny prądu w Polsce mogą być niższe?

Andrzej Duda przekonuje, że rząd stara się m.in. obniżyć ceny paliw, chociaż jak sam zauważa, polscy decydenci nie mają wpływu na kursy na rynkach światowych.

– Ale to są po prostu trendy giełdach światowych. To są ceny, które są dyktowane poza naszymi granicami i nasz wpływ jest naprawdę bardzo niewielki. (…) Musimy, proszę państwa, przetrwać ten trudny czas. – powiedział Prezydent.

Ceny prądu zależą w dużym stopniu od ceny surowców energetycznych. Rząd zapowiedział już, że cena węgla spadnie jeszcze w czerwcu 2022 roku. Jednak im dłużej nasz kraj uzależniony jest od cen surowców energetycznych, które ulegają diametralnym wahaniom, tym w większym stopniu narażeni jesteśmy na kryzys gospodarczy.

Dlatego należy odchodzić od źródeł energii, które narażone są na duże wahania cen. Wzmacnia to nie tylko nasze bezpieczeństwo energetyczne – w przypadku braku możliwości dostaw, lecz także obniża nasze rachunki.

Tani prąd w Polsce może zapewnić nam energia wiatrowa, słoneczna i wodna. Najnowsze dane pokazują, że gdyby nie energia z lądowej energetyki wiatrowej, nasze rachunki za prąd byłyby drastycznie wyższe. W jaki sposób wiatraki obniżają cenę energii w Polsce i zapewniają nam tani prąd w gniazdku?

źródło: PAP, zdj. główne – wikimedia commons

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.