Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

VAT i akcyza niższe do końca lipca! Inflacja szaleje, odnawialne źródła energii to konieczność

VAT, inflacja, akcyza

VAT i akcyza niższe do końca lipca! Inflacja szaleje, odnawialne źródła energii to konieczność

VAT i akcyza pozostaną niższe do końca lipca. Inflacja w Polsce szaleje – w maju 2022 roku wyniosła aż 13,9%. Z uwagi na obecną sytuację Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o VAT przedłużającą rozwiązania tarczy antyinflacyjnej. Do końca lipca mniejsza pozostanie cena prądu i paliwa, ale długoterminową odpowiedzią na te wyzwania powinna być transformacja energetyczna.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

VAT i inflacja w Polsce

Inflacja w Polsce ma dać się nam mniej we znaki dzięki podpisanej 27 maja przez Prezydenta Andrzeja Dudę ustawie o VAT. Przedłuża ona o dwa miesiące rozwiązania tarczy antyinflacyjnej. Do końca lipca zostaną przedłużone:

  • obniżka akcyzy na prąd,
  • zwolnienie z akcyzy energii elektrycznej dla gospodarstw domowych (zwolnienie z opłaty 5zł/1 MWh),
  • obniżki stawek akcyzy na niektóre paliwa silnikowe (olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzynę silnikową, gaz skroplony LPG),
  • czasowe wyłączenie z opodatkowania podatkiem handlowym sprzedaży tych paliw.

Oprócz tego na dwa miesiące zostanie obniżona akcyza na lekki olej opałowy. Na powody inflacji wskazuje minister finansów:

– Rozwiązania mają doprowadzić do ograniczenia wzrostu cen na stacjach paliw i kosztów zakupu lekkiego oleju opałowego, a zatem również pomóc w walce z inflacją. Wzrost cen surowców energetycznych na rynkach światowych jest główną przyczyną wzrostu inflacji w Polsce i innych krajach unijnych. Zatem ograniczenie wzrostu cen paliw powinno się przyczynić do stabilizacji cen także w innych obszarach gospodarki, w tym cen żywności – wskazuje minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

Do końca lipca działa również druga tarcza antyinflacyjna, która obniża stawki VAT na żywność, nawozy i paliwa. Obecna sytuacja pokazuje nam, dlaczego tak ważna jest transformacja energetyczna.

Transformacja energetyczna kluczem do pokonania inflacji?

To wzrost cen surowców energetycznych na rynkach światowych jest główną przyczyną inflacji w Polsce i UE, na co wskazuje sama minister finansów. Dlatego należy odchodzić od źródeł energii, które narażone są na duże wahania cen. Wzmacnia to nie tylko nasze bezpieczeństwo energetyczne – w przypadku braku możliwości dostaw, lecz także obniża nasze rachunku.

W górę idzie cena gazu. Na europejskich rynkach hurtowych jest to już 5 razy więcej niż przed rokiem. Kontrakty zagraniczne wpływają na ceny paliw gazowych na polskim rynku hurtowym, a te następnie znajdują odzwierciedlenie w cenach gazu dla klientów końcowych w naszym kraju.

W maju ceny ekogroszku wyniosły ponad 3 tys. zł za tonę. Wzrost tej kwoty względem poprzednich miesięcy jest co najmniej dwukrotny. Wraz ze wzrostem cen surowców rośnie cena prądu, która 1 kwartale 2022 roku była najwyższa od 12 lat.

Tani prąd w Polsce może zapewnić nam energia wiatrowa, słoneczna i wodna. Najnowsze dane pokazują, że gdyby nie energia z lądowej energetyki wiatrowej, nasze rachunki za prąd byłyby drastycznie wyższe. W jaki sposób wiatraki obniżają cenę energii w Polsce i zapewniają nam tani prąd w gniazdku?

źródło: gov.pl, zdj. główne – Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.