Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Cena gazu mocno w górę po eksplozji terminalu eksportowego w USA

Cena gazu

Cena gazu mocno w górę po eksplozji terminalu eksportowego w USA

Cena gazu w Europie wzrosła po eksplozji w głównym terminalu eksportowym LNG we Freeport w stanie Teksas (Stany Zjednoczone). Cena gazu rośnie z powodu obaw o niedobory gazu na rynkach europejskich.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Cena gazu wzrosła po eksplozji

Cena gazu w holenderskim hubie TFF zdrożała o ponad 12,23 % – wskazały notowania giełdowe na kontrakty lipcowe w czwartek 9 czerwca 2022 roku. 1 MWh kosztował już ok. 89.12 €. Natomiast kontrakty sierpniowe zdrożały o ponad 11%. Ich cena przekroczyła 90 € za MWh.

– Terminal Freeport LNG w Quintana w Teksasie został zamknięty po wybuchu, który nastąpił o godz. 11:40 czasu lokalnego i pozostanie zamknięty przez co najmniej trzy tygodniepoinformowała 9 czerwca rzeczniczka terminalu Heather Browne.

Cena gazu rośnie po eksplozji w amerykańskim terminalu

Czy eksplozja w amerykańskim porcie wpłynie na nasze bezpieczeństwo energetyczne?

Cena gazu, dostępność surowca i bezpieczeństwo energetyczne

68% eksportu LNG z terminalu w amerykańskim Freeport w ciągu ostatnich trzech miesięcy trafiło do Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii.

Agencja Reuters, powołując się na anonimowe źródło z rynku obrotu gazem, podaje że dłuższy przestój w dostawach skomplikuje i tak już napiętą sytuację wywołaną embargiem na surowiec z Rosji. W konsekwencji cena gazu może jeszcze wzrosnąć.

Rozpoczęło się śledztwo w sprawie wybuchu. Przyczyny pożaru nie są jeszcze znane.

źródło: bloomberg.com, reuters.com, zdj. główne – Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.