Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Ceny gazu i paliw w górę. Czy będzie trzeba oszczędzać gaz?

Ceny gazu i paliw w górę. Czy będzie trzeba oszczędzać gaz?

Do wzrostu cen ropy, węgla, ekogroszku, pelletu dochodzi też problem wyczerpujących się surowców. Międzynarodowa Agencja Energetyczna informuje, że nieracjonalne gospodarowanie i zużywanie gazu może prowadzić do ograniczenia dostaw. Czy będzie trzeba oszczędzać gaz?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Odcinanie rosyjskiej i uwalnianie rezerw amerykańskiej ropy

Fatih Birol, przewodzący Międzynarodowej Agencji Energetycznej apeluje o rozważne zużywanie gazu i ropy. Szef stwierdził, że to, wojna tocząca się w Ukrainie determinuje światowy rynek ropy i innych surowców energetycznych. Sankcje nałożone na Rosję ze względu na jej agresję na kraj Europy Wschodniej, spowodowały również reakcję Rosji, która zakręciła kurek z gazem Polsce, Bułgarii i Litwie

Szef MAE dodał, że Agencja już uruchomiła ok. 9% zapasów ropy, pochodzącej z rezerw. Połowa z tych zasobów została uwolniona przez Stany Zjednoczone. Łącznie awaryjne rezerwy wyniosły aż 1,5 mld baryłek ropy. MAE zapewnia, że ma jeszcze więcej rezerw, które uwolni w potrzebnym momencie. Z kolei dzienna ilość importowanej rosyjskiej ropy zmniejszyła się o 1 mln baryłek. Szef twierdzi, że liczba ta zmniejszy się jeszcze trzykrotnie.

Cenę ropy i oleju napędowego odczuwają też kierowcy. Benzyna Pb 95 w Polsce kosztuje ok. 6,87 zł. Potaniał olej napędowy, który kosztuje teraz 7,39 zł/l.

Fatih Birol spotkał się w Warszawie z szefową resortą klimatu Anną Moskwą i Piotrem Naimskim, pełnomocnikem rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

Gaz – cena wojny

Birol zaznacza, że mimo zakończenia sezonu grzewczego, rynek ropy będzie przezywał napięcia. Ostrzega też o nadchodzącej zimie, która może okazać się trudna dla tych, którzy nie będą oszczędzali gazu. Również rosnący popyt, wynikający z obaw przed brakiem zmagazynowanych ropy i gazu doprowadza do szybkiego wyczerpania rynkowych zasobów.

Pod koniec marca Komisja Europejska przyjęła w trybie pilnym propozycję ustanowienia obowiązku minimalnego magazynowania gazu. Europosłowie chcą mieć pewność, że ramy magazynowania gazu będą gotowe przed kolejnym sezonem grzewczym i zabezpieczą tym samym europejskich odbiorców gazu. Ustawa zobowiąże przedsiębiorstwa energetyczne do uzupełniania zapasów gazu w konkretnych terminach. Grupą negocjacyjną w sprawie magazynowania gazu przewodzi Jerzy Buzek.

Według Birola konieczne są natychmiastowe zmiany i działania w kwestii termomodernizacji budynków. Mają one zabezpieczyć domy przed niepewną przyszłością energetyczną zimą. Szef MAE podsumował, że jeśli w budynkach nie ograniczy się zużycia gazu, może dojść do racjonowania, czyli dostarczania ograniczonej ilości gazu do domów.

  • W australijskim miasteczku Walpole powstaje pierwsza w kraju mikrosieć z magazynem energii, który przechowuje energię w elektrowni szczytowo-pompowej:


źródło: businessinsider.pl, gov.pl

fot. główna unsplash

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.