Chiny rosną w siłę, eksporterzy ropy tracą na znaczeniu

Chiny pełnią wiodącą rolę w dziedzinie energii odnawialnej i są obecnie największym na świecie producentem, eksporterem i instalatorem paneli słonecznych, turbin wiatrowych, baterii i pojazdów elektrycznych – tak wynika z najnowszego raportu Globalnej Komisji Geopolitycznej Przemian Energii, zaprezentowanego 11 stycznia w Abu Zabi. Na znaczeniu tracą liderzy rynku energetycznego opartego na paliwach kopalnych.

Nowe inwestycje w wydobycie ropy i gazu na Alasce

W 31 października tego roku Ryan Zinke, sekretarz spraw wewnętrznych USA, w komunikacie prasowym potwierdził budowę platformy wiertniczej na wodach federalnych u wybrzeży Alaski. Kontrowersyjny plan wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego zostanie wdrożony przez firmę Hilcorp. Projekt pod nazwą Arctic Oil Drilling został już zatwierdzony przez administrację Trumpa.

Największy wyciek ropy naftowej zatuszowany!

W 2004 roku u wybrzeży Luizjany doszło do wycieku ropy naftowej. Tę katastrofę ekologiczną udało się jednak utrzymać w tajemnicy przez sześć lat. Obecnie mówi się, że wielkość awarii może przewyższać nawet swego czasu bardzo nagłośniony wyciek BP Deepwater Horizon.

Papież zwraca się do naftowych gigantów

Papież podkreślił, że zmiany klimatyczne są wyzwaniem, któremu należy sprostać. Jego zdaniem jednym z najbardziej efektywnych działań, które mogą pomóc w rozwiązaniu tego problemu, jest przejście na czystą energię, uzyskiwaną ze źródeł odnawialnych. Konferencja pod hasłem „Przemiana energii i opieka nad naszym wspólnym domem” odbyła się na Papieskiej Akademii Nauk w zabytkowej wilii w Ogrodach Watykańskich. Inicjatorem spotkania był Katolicki Uniwersytet w Notre Dame.

Nowa Zelandia nie będzie wydawać zezwoleń na wydobycie ropy na terenach morskich

Nowa Zelandia dołącza do grona państw, które stają w opozycji do ropy naftowej oraz reszty paliw kopalnych i widzą przyszłość w zielonych barwach energetyki odnawialnej. Rząd Nowej Zelandii zdecydował, że nie będzie już wydawać zezwoleń na wydobywanie ropy naftowej na terenach morskich, co ma pomóc efektywniej chronić faunę i florę. Zakaz ten wchodzi w życie w trybie natychmiastowym, jednak nie obowiązuje firm, które uzyskały odpowiednie pozwolenia wcześniej.

Bank Światowy odcina się od ropy i gazu

Wraz z nadejściem 2019 roku Bank Światowy zaprzestanie dofinansowywania inwestycji, których celem jest wydobycie ropy naftowej bądź gazu. Wyjątkiem będą te sytuacje, gdzie ich wydobycie będzie mogło poprawić złą sytuację materialną w danym państwie i zwiększyć poziom życia jego mieszkańców. Dofinansowania będą przyznawane także tym projektom, które będą zgodne z treścią zawartego w 2015 roku Porozumienia Paryskiego.