Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Niemcy: Powstała największa zielona fasada w Europie

budownictwo ekologiczne

Niemcy: Powstała największa zielona fasada w Europie

Największa zielona fasada w Europie powstała w niemieckim Düsseldorfie. Ekologiczny biurowiec będzie pokrywać 30 tysięcy roślin pnących, a na dachu i między alejkami staną pasieki i hotele dla owadów.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Fasady budynków pokryte roślinnością to rozwiązanie, które pojawia się coraz częściej. Pisaliśmy już o koncepcji samowystarczalnego, wertykalnego miasta mieszczącego się w czterech wieżowcach obsadzonych zielenią czy o piętrowcu pokrytym tysiącami roślin. Teraz budynek tego typu powstaje u naszych zachodnich sąsiadów.

Fasada stworzona z żywopłotów

Ekologiczny biurowiec znajduje się przy placu Gustaf-Gründgens-Platz ciągnącego się wzdłuż ulicy Schadowstraße. Na fasadę Kö-Bogen II Office, bo taką nazwę nosi budynek, będzie składało się 30 tysięcy roślin pnących. Te zostaną zasadzone w formie podłużnych żywopłotów. Niektóre z nich będą przekraczały aż 8 km długości.

Zielona fasada domem dla owadów

Zieleń ma nie tylko usprawnić kwestie związane z termoizolacją budynku, ale także zapewnić dom i pożywienie dla tysięcy pożytecznych owadów. Na dachu biurowca i w alejkach powstałych między nasadzeniami roślin zostaną ustawione pasieki, a także hotele dla owadów. Również plac mieszczącym się przed budynkiem będzie obsadzony 80 kwitnącymi drzewami.

Budynek jak park

Autorami projektu są architekci z pracowni Ingenhoven Architects. 

Pochyłe fasady tworzą dynamiczne wejście na plac Gustaf-Gründgens-Platz i otwierają niezakłócony widok na ikony powojennego modernizmu – biurowiec Dreischeibenhaus i teatr Schauspielhaus – a dalej, na publiczny ogród Hofgarten z jego magnoliami. Kompozycja zielonej fasady umożliwia oscylowanie w świadomej nieokreśloności pomiędzy miastem a parkiem. Jest to bezpośrednie nawiązanie do pobliskich ogrodów Hofgartenemmówią twórcy projektu.

Źródło: whitemad.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.