Ekologiczny wieżowiec dla 200 tys. osób

Architekci z włoskiej pracowni Curci Architects zaprojektowali samowystarczalne, wertykalne miasto, które nazwali THE LINK. Innowacyjna koncepcja zakłada, że zmieści się ono w obrębie czterech budynków – w pełni ekologicznych wieżowców, z których największy pomieści 200 tysięcy osób. 

THE LINK, czyli gigantyczny wysokościowiec, który docelowo będzie w stanie zagwarantować zarówno miejsca pracy, jak i mieszkania dla dziesiątek tysięcy ludzi, to projekt koncepcyjny. Jednak według zapewnień architektów budynek nie jest wizją przyszłości, a realną alternatywą dla obecnie rozwijających się miast. Jak podkreślają, już dziś posiadamy wszystkie niezbędne technologie do wybudowania tego typu kompleksu.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Projekt ma na celu sprostanie wyzwaniom związanym z gęstością zaludnienia poprzez skuteczne połączenie ekspansji pionowej z innowacyjnością ekonomiczną. Samowystarczalny “las miejski” będzie pochłaniał CO2, produkował tlen, zwiększał różnorodność biologiczną miast i promował “lepszy i zdrowszy styl życia”mówi Luca Curci z pracowni Luca Curci Architects.

THE LINK ma być wypełniony nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi, które pozwolą mu na bycie w pełni samowystarczalną strukturą. Zadaniem 150 tys. drzew i dwóch milionów krzewów na fasadzie budynku będzie pochłanianie CO2 i generowanie tlenu. Na wyposażenie wieżowca mają się składać także systemy odzyskujące wodę deszczową, a także panele fotowoltaiczne, które zapewnią zieloną energię jego mieszkańcom. 

Według wstępnych założeń architektów jeden kompleks składałby się z czterech takich wież. Najwyższa z nich, mierząca około 1200 metrów na 300 pięter, miałaby stanowić budynek mieszkalny. Pozostałe trzy o wysokości od 650 do 850 metrów mieściłyby lokale usługowe i handlowe, biura, a także placówki administracyjne, takie jak urzędy, poczty, szkoły oraz szpitale.

Źródło: whitemad.pl