Wieżowiec z wertykalnym ogrodem i elektrownią wiatrową na dachu

Wieżowiec z wertykalnym ogrodem i elektrownią wiatrową na dachu

Na Cebu, największej filipińskiej wyspie, już niedługo może powstać wyjątkowy wieżowiec – fasada 115 metrowego budynku ma mieścić dziesiątki tysięcy roślin, a na jego dachu zaplanowana jest budowa małej elektrowni wiatrowej i fotowoltaicznej.

Podcast

Projekt budynku stworzyło paryskie biuro pod kierownictwem Vincenta Callebauta. Wieżowiec  zyskał nazwę „Rainbow Tree”, która nawiązywać ma do charakterystycznego gatunku eukaliptusa (eucalyptus deglupta), który występuje na Filipinach. Drzewo to zaliczane jest do tzw. “dziwnych roślin” – jego pień i kora przybierają kolory na pograniczu fioletu, niebieskiego, zielonego, aż po żółty i czerwony, przez co nazywane jest tęczowym drzewem.

W podobnej kolorystyce ma zostać utrzymany wertykalny ogród, który pokrywa fasadę budynku. Kompozycja roślin została opracowana tak, by za sprawą naturalnych cykli nieustannie zmieniały się jej kolory i kształty. Kwiaty, krzewy i niewielkie drzewa zostaną zasadzone na 1200 drewnianych, modułowych tarasach. Konstrukcja samego budynku ma powstać z prefabrykatów, co zdaniem jego twórców znacznie obniży ślad węglowy.

Dolna przestrzeń wieżowca zostanie zagospodarowana do celów użytkowych – powstanie tam m.in. restauracja, centrum fitness, a także spa z basenem. Piętra od 9 do 31 zajmą prywatne apartamenty, zaś na ostatnim, 32 piętrze powstanie „sky farm”, czyli podniebna farma, na której będą hodowane warzywa i owoce. Przestrzeń na dachu zostanie zapełniona turbinami wiatrowymi i panelami słonecznymi, które zaopatrzą budynek w zieloną energię. Warto również podkreślić, że budynek będzie wspierał także elektromobilność – na trzech piętrach wieżowca powstanie ponad 160 miejsc przeznaczonych do ładowania samochodów elektrycznych.

Źródło: whitemad.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.