W ciągu kilkudziesięciu lat zniknie 75% drzew w Polsce?

Naukowcy z Polskiej Akademii Nauk alarmują: w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat w Polsce mogą zniknąć drzewa zajmujące ¾ powierzchni drzewostanu. Współcześni 30- i 40-latkowie mogą stać się świadkami tych drastycznych zmian. Winne jest nie tylko beztroskie, inwazyjne podejście rządu, ale także zmiany klimatyczne.

Jak oszczędzać wodę w ogrodzie?

W ostatnich tygodniach niektóre rejony w Polsce borykają się z problemem braku wody. Władze apelują, aby używać jej tylko w uzasadnionych przypadkach. Za podlewanie ogródka w czasie upałów można nawet dostać mandat (m.in. w Dobroszycach). Niezależnie od obecnej sytuacji zachęcamy do racjonalnej gospodarki wodnej w ogrodzie. Poniżej podpowiadamy, jak wprowadzić ekologiczne rozwiązania do swojego ogrodu.

Lasy Państwowe posadzą pół miliarda nowych drzew

Bieżąca polityka Lasów Państwowych sprawia, że stopniowo odchodzi się od sadzenia drzew iglastych na rzecz liściastych. Największą ilość sadzonek stanowią dęby, coraz częściej pojawiają się olsze i brzozy. Na terenach górskich dosadza się świerki i buki oraz zyskujące na popularności jodły i jawory.

Zielone przystanki we Wrocławiu

Budżet obywatelski jest ważnym źródłem inwestycji dla mieszkańców polskich miast, którzy sami wymyślają i wybierają najciekawsze projekty. We Wrocławiu w ramach „Zielonego Budżetu Obywatelskiego” niektóre przystanki komunikacji miejskiej zazielenią się.

Wybrano Europejskie Drzewo Roku 2018

21 marca br. ogłoszono wyniki konkursu na Europejskie Drzewo Roku 2018. Ten zaszczytny tytuł otrzymuje to drzewo, którego historia jest najciekawsza. Triumfatorem bieżącej edycji konkursu okazał się portugalski dąb korkowy o imieniu Świstak, który swoją nazwę zawdzięcza koloniom ptaków zamieszkującym na jego gałęziach. Oprócz pełnienia funkcji schronienia dla ptaków, dąb Świstak może poszczycić się wspieraniem lokalnego przemysłu korkowego – w tym celu niemal 20 razy został on obdarty z kory. W internetowym głosowaniu portugalski dąb otrzymał 26 606 głosów.

Zielone dachy pojawią się w Krakowie?

Krakowscy aktywiści i ekolodzy skupieni wokół takich inicjatyw, jak np. Pogromcy Bazgrołów, przedstawili niedawno swój kolejny projekt mający na celu poprawę jakości życia w mieście. W ubiegły wtorek spotkali się w urzędzie miasta z wiceprezydent Elżbietą Koterbą oraz przedstawicielami Wydziału Kształtowania Środowiska oraz Zarządu Zieleni Miejskiej, by przedstawić im plan wspólnego działania. W poprawie stanu życia w mieście miałyby pomóc dodatkowe obszary zieleni, zlokalizowane m.in. na dachach budynków.

Paulownia – cudowne drzewo w służbie ludzkich potrzeb

Nie jest tajemnicą, że rośliny wydatnie pomagają człowiekowi w zaspokajaniu wielu jego potrzeb. Unikatowe właściwości niektórych gatunków drzew sprawiają, że są one w stanie pomóc w odzyskiwaniu nieużytków, a także oczyścić skażone tereny, jak ma to miejsce obecnie m.in. na terenie Czarnobyla. Właśnie do tak pożytecznych gatunków drzew należy paulownia, a o jej właściwościach szerzej opowiedział Hieronim Ratajczak z polskiego przedsiębiorstwa Plantacje Paulowni PGIEE.