1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Zielone liceum w Łodzi. Ma pompę ciepła i instalację fotowoltaiczną, a w planach turbinę wiatrową

Zielone liceum w Łodzi. Ma pompę ciepła i instalację fotowoltaiczną, a w planach turbinę wiatrową

IX Liceum Ogólnokształcące im. Jarosława Dąbrowskiego w Łodzi jest prymusem wśród innych placówek oświatowych, jeśli chodzi o montaż OZE. Szkoła korzysta z instalacji fotowoltaicznej, pompy ciepła, a w planach ma jeszcze jeden ekologiczny sposób pozyskiwania energii – turbinę wiatrową.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

OZE, edukacja i kolejne plany

Zamontowana pod koniec 2021 roku na budynku szkoły instalacja fotowoltaiczna kosztowała niemal 130 tys. złotych. Jednak większość tej kwoty, bo ponad 80 tys. złotych, pokrył Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska, a pozostała część pieniędzy pochodziła z budżetu miasta.

IX Liceum Ogólnokształcące w Łodzi zainstalowało również urządzenie umożliwiające transmisję danych pomiarowo-odczytowych, dzięki czemu szkoła ma pełny wgląd w to,ile OZE produkuje energii. Zgromadzone informacje analizują uczniowie na lekcjach ekologii.

W łódzkim zielone liceum zainstalowano też pompę ciepła, która, podobnie jak instalacja fotowoltaiczna, w większości została sfinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska. Całkowity koszt tej realizacji to ponad 129 tys. złotych.

Oprócz inwestycji szkoła kładzie duży nacisk na edukację ekologiczną. IX Liceum Ogólnokształcące w Łodzi ma pracownię ekologiczną, a także buduje ogród, w którym uczniowie będą mogli się relaksować w słoneczne dni. Celem takich działań jest tworzenie u licealistów postaw proekologicznych.

Najbardziej ekologiczna szkoła w Polsce

Innym przykładem polskiej eko-szkoły jest placówka w podwarszawskim Chotomowie, w której znajduje się kilka pomp ciepła. To rozwiązanie w pełni pokrywa zapotrzebowanie na ciepło i chłód aż 30 sal lekcyjnych.

W każdej z nich znajduje się rekuperator, który odzyskuje energię przy wentylacji i zapewnia właściwy poziom stężenia CO2. Specjalne filtry natomiast zabezpieczają dzieci przed wdychaniem szkodliwych pyłów PM 2,5. Monitoring jakości powietrza odbywa się przy pomocy zainstalowanych w każdym z pomieszczeń czujników.

W szkole w Chotomowie, podobnie jak w IX Liceum Ogólnokształcące im. Jarosława Dąbrowskiego w Łodzi, zamontowano instalację fotowoltaiczną. Jej budowa szkoły trwała 1,5 roku. Dzięki wykorzystaniu rozwiązań OZE gminie udaje się zaoszczędzić rocznie ponad 1,1 mln zł na samym ogrzewaniu placówki.

Źródło: expressilustrowany.pl, dziewiatka.edu.pl

Fot. Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.