Najbardziej ekologiczna szkoła w Polsce w Chotomowie pod Warszawą

Szkoła w Chotomowie, w gminie Jabłonna pod Warszawą, ma 5 000 m2 powierzchni, na które składa się 30 sal lekcyjnych, sala gimnastyczna i trzy boiska. W budynku znajdują się 3 pompy ciepła połączone szeregowo, które w pełni pokrywają zapotrzebowanie na ciepło i chłód. Łączna moc pomp ciepła wynosi 240 kW. Pobierają one energię z wnętrza ziemi dzięki 60 pionowym odwiertom, z których każdy ma 85 metrów głębokości i jest wypełniony glikolem.

To nie jedyne ekologiczne rozwiązanie wdrożone w tej szkole. W każdej z sal znajduje się rekuperator, który pozwala odzyskać energię przy wentylacji, ale, co ważniejsze, zapewnia właściwy poziom stężenia CO2 i dzięki filtrom zabezpiecza dzieci przed wdychaniem szkodliwych pyłów PM 2,5. Monitoring jakości powietrza odbywa się przy pomocy zainstalowanych w każdym pomieszczeniu czujników.

Rekuperatory służą nam do walki ze smogiem. Samo Legionowo jest przez mieszkańców słusznie nazywane “smogogrodem”, bo jest to dzisiaj najbardziej  zanieczyszczone miasto na terenie województwa mazowieckiego.” – twierdzi Marcin Mizgalski.

Kolejnym ekologicznym rozwiązaniem w chotomowskiej szkole są panele fotowoltaiczne. Instalacja fotowoltaiczna ma moc 8 kWp. Została zamontowana na trackerach, dzięki czemu panele podążają za słońcem, pozyskując optymalną ilość promieni słonecznych, które następnie przekształcają w energię elektryczną.

Budowa szkoły trwała 1,5 roku. Dzięki wykorzystaniu takich rozwiązań gminie udaje się zaoszczędzić rocznie na samym ogrzewaniu ponad 1,1 mln zł. To nie tylko szkoła ekologiczna, ale również efektywna energetycznie.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

PSPA: O 100% wzrosła liczba rejestracji samochodów elektrycznych w ujęciu rok do roku

Po polskich drogach porusza się już blisko 5,9 tys. samochodów elektrycznych. Mogą one korzystać z ponad 694 stacji ładowania – wynika z danych z Licznika elektromobilności, uruchomionego i aktualizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) oraz Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM). Z analiz wynika, że od stycznia do maja tego roku liczba rejestracji elektrycznych samochodów osobowych w Polsce wzrosła o 100% w porównaniu do analogicznego okresu w 2018 r.