Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Skanska: beton o obniżonym śladzie węglowym przy realizacji kolejnego biurowca

Skanska: beton o obniżonym śladzie węglowym przy realizacji kolejnego biurowca

Skanska po raz kolejny wykorzystuje beton o obniżonym śladzie węglowym, tym razem przy realizacji płyty fundamentowej swojej najnowszej warszawskiej inwestycji – Studio. To efekt współpracy z firmą Bosta-Beton i pierwsze zastosowanie receptury Bosta Green Eco w Europie Centralnej.

BANER MOBILEB1
Reklama

Materiały o mniejszym śladzie węglowym

Beton odpowiada za około 56% śladu węglowego związanego z produkcją kluczowych produktów budowlanych wykorzystywanych w inwestycjach Skanska. Właśnie dlatego deweloper wprowadza rozwiązania, które mają realny i znaczący wpływ na redukcję emisji CO2, między innymi poprzez zastosowanie innowacyjnych materiałów o mniejszym śladzie węglowym, niż te tradycyjne. Na poziomie procesu wytwarzania, produkt firmy Bosta-Beton wykazuje emisyjność niższą o 46% w stosunku do klasycznego betonu.[1]

Mając świadomość, że beton jest najbardziej rozpowszechnionym materiałem budowlanym na świecie, zaprojektowaliśmy recepturę o ograniczonej emisyjności, udowadniając w ten sposób, że aspekt prośrodowiskowy może być motorem dynamicznego rozwoju naszej firmy. Rozszerzając gamę naszych produktów o Bosta Green Eco, zaoferowaliśmy mieszankę, którą cechuje wysoka trwałość i jakość przy maksymalnym ograniczeniu negatywnego wpływu na środowisko wyjaśnia Marek Górecki, Dyrektor ds. Handlu i Marketingu w firmie Bosta-Beton.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Studio z niskoemisyjnym betonem

W ramach realizacji części podziemnej inwestycji biurowej Studio zaplanowano  wykorzystanie 8 750 m3 niskoemisyjnego betonu. Taka ilość pozwala na redukcję emisji CO2 na poziomie ok. 1 428 ton. To tyle, ile zużywa samochód z silnikiem benzynowym, który 205 razy okrąży kulę ziemską.[2] To także równowartość zanieczyszczeń, które ponad 23.5 tysiąca drzew pochłonęłoby w ciągu 10 lat..[3]

– Od samego początku realizacji projektu Studio stawiamy na innowacje, które przyczyniają się do redukcji emisji dwutlenku węgla i ograniczenia wpływu naszego budynku na środowisko naturalne. Zastosowanie niskoemisyjnego betonu to jeden z elementów, które pozwalają nam realizować ten projekt zgodnie z założeniami ESGmówi Sławomir Koc, Menadżer Projektu w spółce biurowej Skanska w regionie CEE.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama
Studio Skanska niskoemisyjny beton BostaBeton
Skanska w nowym projekcie Studio stosuje niskoemisyjny beton BostaBeton

Studio to kompleks dwóch budynków biurowych. Jego najemcy będą mieli do dyspozycji tarasy, skandynawskie lobby oraz kompleksowo zaaranżowaną przestrzeń zewnętrzną, którą wypełnią wiecznie zielone rośliny – pielęgnowane bez użycia szkodliwych pestycydów i herbicydów.

Niskoemisyjne i prośrodowiskowe rozwiązania Skanska

Zastosowanie betonu o obniżonym śladzie węglowym w projekcie Studio jest  kolejną tego typu realizacją spółki biurowej Skanska w Europie Środkowo-Wschodniej. Deweloper wykorzystał beton o tego typu właściwościach w będącej na ukończeniu inwestycji P180 w Warszawie, a docelowo planuje wykorzystywać go na swoich wszystkich projektach w tym regionie. Firma wprowadza również inne innowacyjne rozwiązania, które pozwalają m.in na oszczędność energii elektrycznej i wody oraz stosuje materiały zrecyklingowane i certyfikowane. Biurowce Skanska są też zasilane energią elektryczną pochodzącą ze źródeł odnawialnych.

Aktywnie działamy na rzecz ograniczenia własnej emisji dwutlenku węgla i dążymy do osiągnięcia neutralności klimatycznej w swoim łańcuchu wartości do 2045 roku. Jeśli przyjmiemy 2015 za rok bazowy, do tej pory udało nam się już zredukować emisję o 51%. To pokazuje, że nie tylko mówimy, ale wdrażamy konkretnie rozwiązania, które przybliżają nas do osiągnięcia celów klimatycznych mówi Veronika Themerson, dyrektorka ds. zrównoważonego rozwoju w spółce biurowej Skanska w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

– Nasze działania zostały ostatnio docenione przez Financial Times oraz firmę analityczną Statista, które przyznały Skanska tytuł jednego z europejskich liderów biznesowych w tym zakresie. To dla nas nie tylko powód do dumy, ale również motywacja do dalszych prośrodowiskowych działań dodaje.

W ramach zagospodarowania przestrzeni wokół swoich inwestycji, deweloper wykorzystuje również beton pochłaniający zanieczyszczenia znajdujące się w miejskim powietrzu. Pod wpływem działania promieni słonecznych inicjuje on reakcję fotokatalizy, w wyniku której szkodliwe związki, tym tlenki azotu, są redukowane do prostych związków bezpiecznych dla środowiska.

źródło: informacja prasowa

[1] *Dane wg.One Click LCA Database – “Ready-mix concrete, normal-strength, generic, C30/37 (4400/5400 PSI), 10% (typical) recycled binders in cement (300 kg/m3 / 18.72 lbs/ft3)”)

[2] Dane wg BEIS – Greenhouse gas reporting: conversion factors 2021

[3] Dane US EPA – Greenhouse Gases Equivalencies Calculator – Calculations and References | US EPA

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.