62 drzewa – bardziej zielony Plac Wolności w Łodzi

62 drzewa – bardziej zielony Plac Wolności w Łodzi

Jedyny w Polsce ośmioboczny miejski plac będzie bardziej zielony! Zgodnie z nowym projektem architektonicznym, łódzki Plac Wolności będzie bardziej przyjazny pieszym, między innymi dzięki nasadzeniu drzew, żywopłotów oraz większym trawnikom. 

Łódzki Plac Wolności dla pieszych

Autorzy pomysłu przebudowy wyjaśniają, że z placu miejskiego w Łodzi najmniej korzyści czerpią piesi. Obecnie jest on w dużym stopniu betonowym chodnikiem z rondem i miejscami postojowymi dla samochodów:

Plac Wolności jest wyjątkowy ze względu na swój kształt, ale też z tego powodu, że jest tu mało ludzi. Place miejskie mają taką funkcję, że tu się powinni ludzie spotykać, że powinni chcieć tu przychodzić. Dlatego takim głównym celem w projektowaniu, który przyświeca tej rewitalizacji jest to, żeby to było miejsce przyjazne mieszkańcom i turystom tłumaczy architekt Małgorzata Borys. Po przebudowie w ramach programu rewitalizacji, na plac Wolności będziemy mogli przyjść z kocem, rozłożyć go na trawie i odpoczywać tu w cieniu drzew.

“Zazielenimy plac Wolności” w Łodzi

Zgodnie z projektem przebudowy placu, na jego terenie pojawią się 62 dające cień drzewa, które już w momencie nasadzenia będą miały około 8 metrów wysokości. Dodatkowo zasadzone zostaną żywopłoty, krzewy i zieleńce. Pojawią się też gazony z kwiatami. Plac ma około 32,5 ha powierzchni, z czego 1/5 po przebudowe ma być całkowicie zielona. 

Dzięki temu po południowej stronie placu, od Piotrkowskiej powstanie skwer. Zieleń będzie służyła nie tylko wypoczynkowi, ale także klimatowi, drzewa dadzą cień, a trawniki i gazony zatrzymają wodę. – czytamy na stronie internetowej Urzędu Miasta Łódź.

Co z komunikacją miejską?

Architekci chcą także przenieść ruch kołowy na północną stronę placu. Z kolei tramwaje zamiast zawracać na linii, pojadą prawoskrętem z ul. Nowomiejskiej w Północną w kierunku Parku Staromiejskiego. 

Przewiduje się, że zmodernizowany, zielony plac Wolności będzie gotowy w 2023 roku. 

Źródło: UM Łódź