Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

62 drzewa – bardziej zielony Plac Wolności w Łodzi

Łódź

62 drzewa – bardziej zielony Plac Wolności w Łodzi

Jedyny w Polsce ośmioboczny miejski plac będzie bardziej zielony! Zgodnie z nowym projektem architektonicznym, łódzki Plac Wolności będzie bardziej przyjazny pieszym, między innymi dzięki nasadzeniu drzew, żywopłotów oraz większym trawnikom. 

BANER MOBILEB1
Reklama

Łódzki Plac Wolności dla pieszych

Autorzy pomysłu przebudowy wyjaśniają, że z placu miejskiego w Łodzi najmniej korzyści czerpią piesi. Obecnie jest on w dużym stopniu betonowym chodnikiem z rondem i miejscami postojowymi dla samochodów:

Plac Wolności jest wyjątkowy ze względu na swój kształt, ale też z tego powodu, że jest tu mało ludzi. Place miejskie mają taką funkcję, że tu się powinni ludzie spotykać, że powinni chcieć tu przychodzić. Dlatego takim głównym celem w projektowaniu, który przyświeca tej rewitalizacji jest to, żeby to było miejsce przyjazne mieszkańcom i turystom tłumaczy architekt Małgorzata Borys. Po przebudowie w ramach programu rewitalizacji, na plac Wolności będziemy mogli przyjść z kocem, rozłożyć go na trawie i odpoczywać tu w cieniu drzew.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

“Zazielenimy plac Wolności” w Łodzi

Zgodnie z projektem przebudowy placu, na jego terenie pojawią się 62 dające cień drzewa, które już w momencie nasadzenia będą miały około 8 metrów wysokości. Dodatkowo zasadzone zostaną żywopłoty, krzewy i zieleńce. Pojawią się też gazony z kwiatami. Plac ma około 32,5 ha powierzchni, z czego 1/5 po przebudowe ma być całkowicie zielona. 

Dzięki temu po południowej stronie placu, od Piotrkowskiej powstanie skwer. Zieleń będzie służyła nie tylko wypoczynkowi, ale także klimatowi, drzewa dadzą cień, a trawniki i gazony zatrzymają wodę. – czytamy na stronie internetowej Urzędu Miasta Łódź.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama
zielony plac wolności

Co z komunikacją miejską?

Architekci chcą także przenieść ruch kołowy na północną stronę placu. Z kolei tramwaje zamiast zawracać na linii, pojadą prawoskrętem z ul. Nowomiejskiej w Północną w kierunku Parku Staromiejskiego. 

Przewiduje się, że zmodernizowany, zielony plac Wolności będzie gotowy w 2023 roku. 

Źródło: UM Łódź

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.